Ogólnopolskie obchody święta Chanuka

sob, 16 gru 2006, 23:22:54

Autor: Mirosław Miarczyński

17 grudnia (według kalendarza Żydowskiego, 27 Kislew 5767 roku) godz.16.00 na Placu Grzybowskim w Warszawie świece chanukowe zapalą; Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska, Prezydent Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz – Waltz a w imieniu społeczności Żydowskiej jej najmłodsza członkini.

Chanuka jest jednym najbardziej radosnych świąt Żydowskich, obchodzone jest na pamiątkę niezwykłego cudu, który wydarzył się w trakcie powstania żydowskiego w czasach antycznych.

Żydzi odzyskali zbezczeszczoną Świątynię. Znaleźli w niej tylko jedno naczynie z oliwą do podtrzymywania świętego ognia. Miała ona starczyć tylko na jeden dzień, mimo tego rozpalono świecznik i tu się zdarzył cud. Gdyż świecznik palił się przez osiem dni, aż do Świątyni dotarła świeża oliwa. Dla upamiętnienia tego cudu w święto Chanuka zapalamy ośmioramienny świecznik – ośmioramienną chanukiję.

Dla Żydów święto to jest symbolem życia w wolności i świadectwem obecności Boga. Jest to święto radosne, czas rodzinnych spotkań, smakowitych posiłków i rozmaitych gier, dzieci dostają prezenty i tzw. chanukowe pieniądze ("gelt") w postaci monet z czekolady. Tradycyjną potrawą chanukową mającą przypominać cudowną oliwę, są smażone na oliwie kruche placki ziemniaczane (zwane "latkes"), do skosztowania których społeczność Żydowska zaprasza wszystkich warszawiaków.

Po zapalaniu świec i poczęstunku nastąpi przejście do Synagogi im. Nożyków, odbędzie się tam występ chóru dziecięcego „Lud Księgi”, poczym będzie można zwiedzić Synagogę wraz z przewodnikiem, oraz wysłuchać wykładu Belli Szwarcman – Czarnota, o kobietach w Judaizmie.

Program dostępny jest na stronie: www.jewish.org.pl


Organizatorzy uroczystości:

Fundacja „Shalom”

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

The American Jewish Joint Distribution Committee

Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Polsce

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061216232254875