Wystawa o aborcji - przyzwoita i dozwolona

wto, 19 gru 2006, 23:53:30

Autor: Jacek Lehr

Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił Łukasza Wróbla, autora kontrowersyjnej wystawy antyaborcyjnej "Wybierz życie" – informuje PAP. W pierwszej instancji Wróbel został uznany za winnego umieszczenia w miejscu publicznym nieprzyzwoitych treści.

Wystawa "Wybierz życie" to seria kolorowych fotogramów prezentujących ludzkie płody po aktach aborcji, zestawione ze zdjęciami ofiar ataków terrorystycznych, wojen i czystek etnicznych. Była pokazywana na przełomie sierpnia i września 2005 roku na ulicy w centrum miasta, w ruchliwym miejscu w pobliżu kościoła, kina i przystanku autobusowego.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Jerzy Sczurewski powiedział min.: "Moje uzasadnienie w tej sprawie nie jest głosem za, czy przeciw. Prezentacja nie wyczerpała znamion występków, o których jest mowa w kodeksie wykroczeń. Żadną miarą wystawa ta nie posiadała cech wulgarności, bezwstydności (...) i nie wyczerpuje ona pojęcia nieprzyzwoitości. "

Odnosząc się do znamion występków zarzucanych obwinionemu sędzia mówił m.in., że wystawa nie była "wybrykiem" o czym jest mowa w art. 51 par.1 kodeksu wykroczeń (taka była pierwsza kwalifikacja prawna czynu), bo była legalnie prezentowana. Podobnie, zdaniem sądu, jest przy zastosowanej innej kwalifikacji z art.141 kodeksu wykroczeń. Mowa jest tam bowiem o umieszczaniu w miejscu publicznym nieprzyzwoitych treści.

"Kluczem" jest ocena, czy mamy do czynienia z treściami "nieprzyzwoitymi". Ludobójstwo i aborcja są to tematy zbyt poważne, żeby mówić o nich "nieprzyzwoite" – kontynuował sędzia.

- Ja powiem więcej, nieprzyzwoite jest pytanie o przyzwoitość bądź nie, ludobójstwa czy aborcji. - Nie jest rzeczą sądu wypowiadać się, czy ta wystawa powinna być eksponowana w miejscach szeroko dostępnych publicznie – zastrzegł sędzia. Dodał, że biorąc pod uwagę wrażliwość różnych osób, które mogą się z nią zetknąć, eksponowanie jej wymaga przemyślenia, czy u przypadkowo spotkanych osób, które nie chcą oglądać obrazów tego typu, mogą one wywołać uczucia obrzydzenia, niesmaku, oburzenia.

Po prezentacji wystawy w pięciu miastach, w trzech sprawa trafiła do sądu. Sąd w Łodzi autora wystawy uniewinnił. W Lublinie wyrok skazujący na grzywnę został uchylony i sprawa wróciła do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie wyroku w Białymstoku może posłużyć dla polskiego sądownictwa jako precedensowe.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061219235330837