"Nie" dla Bożego Narodzenia

pon, 25 gru 2006, 12:10:53

Autor: Jerzy Piątek

Wraz ze zbliżaniem się świąt Bożego Narodzenia, dziesięciu doktorantów filozofii i pedagogiki na najlepszych chińskich uniwersytetach, opublikowało w internecie petycję nawołującą do mniejszego ekscytowania się tymi "egzotycznymi" świętami.

Według serwisu internetowego Chna Daily, petycja jest najnowszym przykładem chińskiego oporu przeciw westernizacji kultury i stylu życia. Doktoranci mają nadzieję, że publikując w internecie odezwę "obudzą chiński lud do oporu przeciw zachodniej inwazji kulturowej".

Autorzy odezwy zauważają, że wraz ze zbliżaniem się świąt Bożego Narodzenia, w sklepach, restauracjach i hotelach ubierane są choinki, wiadomości bożonarodzeniowe zalewają internet, prasę, telewizję i programy radiowe, a z telefonów komórkowych wysyłane są z tej okazji setki milionów SMS-ów. Do tego, przyjaciele witając się wymieniają bożonarodzeniowe życzenia, a w wigilię bawią się do późna.

Doktoranci zauważają, że starożytny orientalny chiński naród staje się zachodnim społeczeństwem. Ich zdaniem, obchodzenie Bożego Narodzenia jest osobistą decyzją, ale większość Chińczyków decyduje się na to nie znając źródła święta.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061225121053608