XIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek

pią, 29 gru 2006, 00:03:21

Autor: Maciej Pancer

W dniach od 4 do 6 stycznia w Będzinie odbędą się przesłuchania finałowe XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Organizatorem konkursu jest Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski w Będzinie.

Jeden z największych festiwali kolęd w Polsce debiutował jako impreza regionalna. Powstał z inicjatywy młodzieży zrzeszonej przy Parafii Św. Trójcy w Będzinie w 1994 roku. Powołano w tym celu Biuro Organizacyjne, którym do dziś kieruje Ks. Piotr Pilśniak – pomysłodawca, obecnie dyrektor Festiwalu. Wszelkie czynności wymagane przy organizacji przedsięwzięcia, począwszy od prowadzenia sekretariatu poprzez przygotowanie posiłków, noclegów, opieki nad wykonawcami aż do konferansjerki, realizowane są społecznymi siłami.

Uczestniczące w Festiwalu zespoły i soliści przebrnęły przez gęste sito eliminacji lokalnych, które odbywały sie już od początku grudnia w dwudziestu pięciu miastach całej Polski. Reprezentację na konkurs wystawili także Polacy zamieszkali na Ukrainie - tam eliminacje odbyły się w mieście Równe.

W XIII Festiwalu wystąpiła rekordowa liczba uczestników. Do przesłuchań eliminacyjnych przystąpiło bowiem blisko 18 tys. osób (1500 tzw. podmiotów wykonawczych czyli zespołów, chórów, solistów i duetów, scholi etc.). Koncert Galowy odbędzie się 7 stycznia 2007 r. jak zwykle w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. Honorowy patronat nad Festiwalem objął prezydent RP Lech Kaczyński.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061229000321364