Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zmarnowana idea - rzecz o drugiej krucjacie

Jak zniweczyć wielką ideę? Bardzo prosto: oddać ją politykom.
W 1144 roku dotąd niepodległe hrabstwo Edessy upadło pod naporem muzułmańskich wojsk. Nie pomogły szczupłe siły krzyżowców z otoczenia ostatnich władców tego państewka. Władca Mossulu (Irak) o imieniu Zengi zdobył ją i zrównał z ziemią. Miasto, będące żywą historią chrześcijaństwa, w którym najprawdopodobniej pierwotnie przechowywano całun turyński, przestało istnieć. Choć odbudowało się, to ono samo i chrześcijaństwo w nim zaczęło umierać. Wraz z masakrą Ormian w 1915 roku muzułmanie zamordowali ostatnich edesskich chrześcijan.


Upadek Edessy wstrząsnął Europą, w której wciąż żywa była legenda I Krucjaty. Młodzi idealiści wciąż wierzyli w te same wartości, które pół wieku wcześniej poprowadziły ich ojców i wujów do Jerozolimy. W dwa lata po zagładzie miasta wyruszyła odsiecz z Europy. Dwa lata w tamtych czasach, to było szybko, jak na taką armię.

O ile jednak pierwsza wyprawa była „ruchem społecznym”, w którym zabrakło znanych nazwisk i osobistości z najwyższych sfer społecznych, o tyle teraz misja ratunkowa stała się elementem gry politycznej. Na czele wyprawy stanęli król Francji Ludwik VII i król Niemiec Konrad III. Każdy chciał na udziale w Krucjacie wygrać swoje interesy polityczne w Europie.
Ludwik, niedoszły ksiądz, człowiek o słabym charakterze i kompleksach związanych prawdopodobnie z impotencją był, jak wszystkie miernoty okrutny i chorobliwie zawzięty. Zanim wyruszył na krucjatę, splądrował w ramach konfliktu ze swoimi baronami sporą część Francji, doprowadzając m.in. do spalenia żywcem ponad tysiąca mieszkańców miasta Vitry.

Z drugiej strony jego panowanie, to tzw. Renesans XII wieczny, rozwój kultury, nauki i sztuki, pojawienie się nowych prądów umysłowych, pierwsze reformy Kościoła.

Konrad, wnuk cesarza Henryka IV, który toczył spór z papieżem Grzegorzem VII (Canossa) był z kolei niemieckim odpowiednikiem swojego francuskiego kolegi. Totalny nieudacznik należał do nielicznych przedstawicieli swego rodu, którym nie udało się sięgnąć po koronę cesarską. Liczył na to, że sukces w wyprawie krzyżowej zapewni mu osiągnięcie tronu.

Przeliczył się. Jego wojska (obaj królowie wędrowali osobno) na „dzień dobry” wpadły na armię turecką, która w jednej bitwie wytłukła 90% wojsk niemieckich.Ironią jest fakt, że odbyło się to pod Doryleum, blisko Nicei, gdzie uczestnicy pierwszej wyprawy rozgromili siły tureckie. Wojsko Konrada przestało się liczyć w tej wojnie, a jego opinie nie miały kluczowego znaczenia.

Ludwik zresztą też wpadł w zasadzkę, w której omal nie stracił życia. Po przybyciu do Ziemi Świętej odmówił udzielenia pomocy wujowi swej małżonki, Rajmundowi z Poitiers hrabiemu Antiochii w wyprawie przeciw Turkom i razem z Konradem wymusili na królu Jerozolimy, Baldwinie, wyprawę na niezależny i zamieszkały w znacznej części przez chrześcijan Damaszek. Wyprawa, pozbawiona sensu militarnego, zniechęciła do krzyżowców miejscowych chrześcijan, którzy zamiast wyzwolicieli zaczęli w rycerzy widzieć okupantów. Awantura damasceńska skończyła się po 5 (pięciu!) dniach oblężenia. Armie krzyżowców wycofały się tracąc bez sensu tysiące ludzi.

Wodzowie nie wykorzystali też okazji nawiązania współpracy z resztką arabskich władców niechętnie patrzących na tureckich najeźdźców, którzy dla nich byli barbarzyńcami i gotowi byli pomóc w ich rozgromieniu.

Krótko po porażce pod Damaszkiem Francuzi wrócili do domów. Skutkiem wyprawy było zajęcie Damaszku przez syna Zengiego, Nur-ad-Dina, utrata prestiżu krzyżowców, którzy dotąd uważani byli za niepokonanych, wreszcie dla samej Francji porażka oznaczała braki w skarbcu i rozwód królewskiej pary. Królowa Eleonora nie mogła małżonkowi darować tego, że nie udzielił jej wujowi pomocy. Rajmund z Poitiers samotnie stawił czoła Nur-ad-Dinowi, który spod Damaszku ruszył prosto na Antiochię. Nie pomógł mu nawet sojusz z muzułmanami wrogimi Nur-ad-Dinowi. W bitwie pod Inab Rajmund zginął z ręki ojca Saladyna – wodza Saracenów, który zakończy historię krucjat.

Po rozwodzie Eleonora wyszła za Henryka, księcia Anjou, który wkrótce sięgnął po tron Anglii. Ich syn, Ryszard wyruszy na trzecią wyprawę krzyżową, w której zmierzy się z synem mordercy stryjecznego dziadka.

Ryszard Lwie Serce i Saladyn, to największe postacie legendy o krucjatach dla obu stron konfliktu.
Spontaniczny, choć świetnie zorganizowany, ruch społeczny pierwszej krucjaty zapewnił niesamowity sukces, nieporównywalny z niczym w historii. Krzyżowcy biskupa Ademara i Gotfryda z Buillon mimo sporów umieli się porozumieć i ustąpić tym, którzy byli mądrzejsi. Żaden z nich jednak nie robił tu swojej polityki. Poświęcili swoje majątki i swoje życie sprawie ważniejszej, wolności. Jak ci ludzie byli pokorni niech świadczy fakt, że syn Wilhelma Zdobywcy, króla Anglii, uznał zwierzchnictwo nad sobą Gotfryda z Buillon, zaledwie księcia Dolnej Lotaryngii. Sam Gotfryd ukorzył się przed cesarzem Bizancjum, Aleksym I i złożył mu hołd lenny. Hołd wymuszony, gdyż będący warunkiem przewiezienia krzyżowców przez Bosfor (brat Gotfryda, Baldwin, uprościł sobie życie i zwyczajnie zdobył statki niezbędne do podróży). Gotfryd nie przyjął tytułu Króla Jerozolimskiego i tytułował się jedynie Obrońcą Grobu
Świętego.Tej żarliwości, pokory, ale i mądrości zabrakło wodzom drugiej krucjaty. Upadek Damaszku, klęska Hrabstwa Antiochii i skonfliktowanie z miejscową ludnością zaowocowało klęską całego przedsięwzięcia. Szatańska pycha i polityka zabiły wielką ideę.

Zobacz też:

W imię zasad - inne spojrzenie na pierwszą krucjatę


Opcje Artykułu

Zmarnowana idea - rzecz o drugiej krucjacie | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Zmarnowana idea - rzecz o drugiej krucjacie
broken wto, 2 sty 2007, 15:30:47
"ale i mądrości zabrakło wodzom drugiej krucjaty."
Jakos nie sądze ze mogli posiadac jakąkolwiek mądrosc wyprawiając krucjaty..;/
"Szatańska pycha i polityka zabiły wielką ideę."
Jakaz to wielka idea? mordowanie ludzi by zdobyc wpływy?
Usuwanie społeczenstw gdyz posiadali inne poglądy..
wielka idea- to dopiero brzmi pysznie
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń