Katedra w Kordobie nie dla muzułmanów

sob, 30 gru 2006, 15:17:03

Autor: Mirosław Miarczyński

Biskup Juan José Asenjo nie chce wpuścić do katedry w Kordobie pragnących się tam modlić wyznawców islamu - doniosły światowe media. To reakcja na postulat zgłaszany przez wspólnotę muzułmańską w Hiszpanii, powtórzony w liście do Benedykta XVI, którego autorzy sugerują, że katedra, wcześniej meczet, powinna się stać miejscem ekumenicznych modłów.

Biskup się temu sprzeciwia. Uważa, że podział świątyni "spowodowałby dezorientację wiernych", zamiast przyczynić się do ich "pokojowego współistnienia". "My, chrześcijanie z Kordoby, pragniemy żyć w pokoju z wyznawcami innych religii, ale nie chcemy podlegać ciągłej presji" - wyjaśnia biskup Juan José Asenjo.

Pierwsze oddziały arabskie weszły na Półwysep Iberyjski w 711 roku. Wkrótce Arabowie zajęli go niemal w całości. W 756 roku ogłosili powstanie emiratu Kordoby, a w 929 roku - kalifatu Kordoby. Kordoba stała się - obok Bagdadu - głównym ośrodkiem kulturalnym islamu. Rekonkwista, odzyskiwanie podbitych ziem przez chrześcijan, trwała osiem stuleci. W 1492 roku padła Granada, ostatni bastion Arabów na półwyspie.

W liczącej 44 mln mieszkańców Hiszpanii żyje około miliona wyznawców islamu.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061230151703616