Badają akta arcybiskupa Wielgusa

śro, 3 sty 2007, 21:32:26

Autor: Marcin Pijaczyński

Akta IPN na temat abp. Stanisława Wielgusa badają już dwie komisje. Dzisiaj czytanie dokumentów zaczęli badacze wyznaczeni przez rzecznika praw obywatelskich. Sprawą zajmuje się tez komisja kościelna.

W imieniu rzecznika praw obywatelskich dr. Janusza Kochanowskiego, akta arcybiskupa Wielgusa badają w IPN: historyk prof. Andrzej Paczkowski, redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski oraz ks. prof. Tomasz Węcławski.

Rzecznik tłumaczył wcześniej, że nie chciałby być posądzony o zajmowanie stanowiska w tak wrażliwej sprawie bez znajomości rzeczy. Postanowił więc zwrócić się do wyżej wymienionych "powszechnie szanowanych i cieszących się najwyższym autorytetem moralnym i naukowym Panów" o zapoznanie się z odpowiednimi materiałami.

Wczoraj w Instytucie Pamięci Narodowej pojawili się przedstawiciele Kościelnej Komisji Historycznej. Nie mogli oni jednak zacząć pracy nad sprawą arcybiskupa zanim on sam zwróci się o zbadanie akt. Nie wiadomo na razie, czy członkowie kościelnej komisji mogą już zająć się aktami nowego metropolity warszawskiego.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070103213226163