Wprost: Abp. Wielgus tajnym współpracownikiem

śro, 3 sty 2007, 21:39:00

Autor: Marcin Pijaczyński

W dokumentach IPN znajduje się zobowiązanie arcybiskupa Stanisława Wielgusa do współpracy z SB - poinformowało "Wprost" na stronach internetowych. Nowy metropolita warszawski miał przyjął pseudonim Grey.

Z informacji opublikowanych na stronach internetowych tygodnika wynika, że wśród zgromadzonych w IPN dokumentów dotyczących nowego metropolity warszawskiego znajduje się zobowiązanie do współpracy z wywiadem PRL. Dokument pochodzi z 1973 roku.

W dokumencie, na który powołuje się "Wprost" arcybiskup Wielgus miał zobowiązać się do przekazywania wywiadowi wszelkich informacji dotyczących m.in. polskich księży przebywających za granicą. Oficerem prowadzącym duchownego był płk Mroczek.

W zamian za współprace księdzu Wielgusowi zaoferowano pomoc w karierze. Dostał paszport, a w 1973 roku został stypendystą Fundacji im. A. Humboldta w Martin Grabmann Institut na Uniwersytecie Monachijskim.

O współpracy arcybiskupa Wielgusa z SB donosi również w zapowiedzi jutrzejszego artykułu "Rzeczpospolita". Dziennik twierdzi, że nowy metropolita warszawski przez ponad 20 lat współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. Miał nawet odbyć specjalne szkolenie wywiadowcze dla agentów, a także przez wiele lat współpracował z IV wydziałem Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Lublinie.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/200701032139116