Ingres się odbędzie?

czw, 4 sty 2007, 09:12:46

Autor: Jacek Lehr

Z niesmakiem czytałem wypowiedź arcybiskupa Wielgusa dla "Wyborczej". Obraz dostojnika i intelektualisty katolickiego pasącego stadko gąsek miał wzruszyć szarpiących jego reputację? Niejasne lawirowanie pomiędzy rzędem uwikłanych we współpracę duchownych a twórcami systemu, którzy okazywali się wspaniałomyślni wręczając mu paszport napawa odrazą, nie współczuciem.

Ale niesmak czuję też do publicystów ścigających arcybiskupa z uporem psów myśliwskich. Nie chcieli zaczekać na wyniki pracy komisji historycznej i sami zaczęli prokurować dalszą historię zgodnie z pisanymi wcześniej przez siebie scenariuszami.

Tak postępując - świadomie lub nieświadomie - napisali pewien odcinek historii. Odtąd jeżeli w ogóle dojdzie do osądu "ubeków" i elit, które tak raźno wkroczyły w pejzaż nowej Polski z potencjałem, w jaki wyposażył je "system" będziemy mieli przed oczyma arcybiskupa Wielgusa.

"Gdy arcybiskup Wielgus chce już tego samego, co środowisko Gazety Wyborczej to jasno okazuje się, kto na tym zamieszaniu skorzystał. Grzechy arcybiskupa nie są w najmniejszym stopniu takie same jak grzechy autorów systemu, którzy dobili polską inteligencję, podporządkowali nas ZSRR, zabrali swobody obywatelskie. A jednak to autorzy sytemu najwięcej skorzystali na zamieszaniu lustracyjnym w Kościele."

Szkoda, że ci publicyści zlekceważyli niezwykle mądre wezwanie episkopatu do rozliczenia w pierwszym rzędzie autorów zbrodniczego systemu. Ciągle też nie rozumiem, dlaczego tak tryumfalnie, w świetle jupiterów obnoszą informacje o arcybiskupie zawarte w mikrofilmach, jakby nie można przekazać ich dwóm niezależnym komisjom historycznym i poczekać z oceną osoby biskupa na ich rozstrzygnięcia.

Inny aspekt sprawy: proporcje. "Na 27 tysięcy polskich księży te pojedyncze przypadki mniejszej lub większej współpracy to i tak bardzo mały procent w porównaniu do : - 3 mln członkow PZPR - 500 tysięcy czytelników "Nie" tow. Urbana - i kilkunastu tysięcy byłych UB-eków i SB-eków - dzis żelaznego elektoratu SLD - z emeryturami mundurowymi na nasz koszt?" - pisze jeden z internautów.

Po czyjej stronie staną 7 stycznia wierni, kapłani, i co zdecyduje papież? Benedykt rzadko cofa swoje decyzje, więc o rezygnacji mowa tylko w odniesieniu do decyzji samego zainteresowanego. Jako dorastający chłopak Joseph Ratzinger został uwikłany w służbę w hitlerjugend. To doświadczenie zbliża go do arcybiskupa.

Może arcybiskup nas zaskoczy. Nie mam na myśli jego rezygnacji z urzędu, nadal jest dobrym duszpasterzem diecezji. Może zamiast stawiać nam przed oczyma tandetne obrazki powie ludzkim głosem: zbłądziłem, przepraszam, dokładnie tak jak zrobił to biskup Tarnowa. Czekamy z niecierpliwością. Niech się nie boi, wybaczymy i pomożemy.


Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070104091246940