Miliony hindusów oczyszczają się w Gangesie

sob, 6 sty 2007, 01:24:27

Autor: Marcin Pijaczyński

Niemal siedemdziesiąt milionów ludzi weźmie udział w święcie “Ardh Kumbh Mela” w północnych Indiach. Rytuały odbywają się w Allahabadzie na północy Indii, u zbiegu trzech świętych rzek – ich głównym punkt stanowi oczyszczającej kąpieli w lodowatych wodach rzeki.

Wyznawcy hinduizmu wierzą, że święte zanurzenie się w wodzie zmywa ich grzechy. Mężczyźni, kobiety i dzieci – niektórzy wysmarowani popiołem, inni ubrani w jaskrawe szaty, lub całkiem nadzy – idą procesją, by wziął udział w kąpieli w nurcie Gangesu, w punkcie, gdzie bieg tej rzeki łączy się z inną świętą rzeką Jamuną i mityczną podziemną rzeką Saraswati. Święto „Ardh Kumbh Mela”, czyli „Święto Połowy Dzbana”, odbywa się co sześć lat i jest jednym z największych światowych zgromadzeń. W mieście spodziewanych jest około sześćdziesiąt milionów pielgrzymów w ciągu najbliższych sześciu tygodni – wzmożone zostały zatem środki ochrony. Około dwudziestu policjantów czuwa nad bezpieczeństwem. Na brzegach Gangesu na obszarze osiemdziesięciu kilometrów kwadratowych ustawiono niemal pięćdziesiąt tysięcy namiotów i dwadzieścia pięć tysięcy toalet.

Za najważniejsze swoje święto hindusi uznają „Maha Kumbh Mela”, czyli „Święto Wielkiego Dzbana”, odbywający się co dwanaście lat festiwal w Allahabadzie, gdzie nektar zmieszał się z wodami Gangesu i Jamuny, nadając im moc oczyszczenia z wszystkich grzechów.

BBC

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070106012427181