Coraz więcej Niemców przechodzi na islam

sob, 6 sty 2007, 01:27:54

Autor: Mirosław Miarczyński

Od kilku lat systematycznie wzrasta liczba Niemców przechodzących na islam - podał w czwartek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na dane Centralnego Instytutu Islamskiego w Soest.

W roku ubiegłym ponad 1000 Niemców stało się muzułmanami - informuje gazeta, dodając, że liczba ta jest wyższa niż w uznanym za rekordowy roku 2005.

Szef naukowej placówki z Soest Salim Abdullah powiedział, że jednym z motywów decyzji o przyjęciu nowej wiary jest chęć zademonstrowania solidarności z muzułmanami. "Zawsze wtedy, gdy islam staje się przedmiotem oszczerstw i ataków, obserwujemy rosnące poparcie" - powiedział. Z jego badań wynika, że nowi wyznawcy wyróżniają się wyższym wykształceniem, a 60 procent z nich to kobiety.

Socjolog Irmgard Pinn, muzułmanka od lat 70-tych, tłumaczy, że wiele osób pociąga w islamie "piętno radykalizmu". Poprzednia fala fascynacji islamem dotarła do RFN po rewolucji w Iranie. W obliczu fiaska utopijnych idei na Zachodzie islam stał się "egzotyczną obietnicą" -mówi Pinn. Jej zdaniem wielu nowych wyznawców poszukuje przede wszystkim oparcia w "przytulnym muzułmańskim środowisku".

"SZ" zwraca uwagę, że wśród konwertytów zdarzają się przypadki skrajnie radykalnych postaw. Pochodząca z Berlina kobieta próbowała po przejściu na islam w lecie 2006 roku w Iraku wysadzić się w powietrze wraz ze swoim dwuletnim synkiem.

W 80-milionowych Niemczech mieszka ponad 3 mln muzułmanów; większość z nich to pochodzący z Turcji gastarbeiterzy i ich rodziny. (Za portalem Gazeta.pl)

Forum

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070106012754202