Benedykt XVI apeluje o jedność w polskim Kościele

śro, 10 sty 2007, 15:31:12

Autor: Maria Czerw

By wiara, miłość i mądrość jednoczyła wszystkich wierzących w Polsce - takie przesłanie skierował do Polaków na audiencji generalnej papież Benedykt XVI. Włoska agencja prasowa ANSA wiąże te rozważania ze sprawą arcybiskupa Wielgusa.

Nawiązując do omawianej w środę postaci świętego Szczepana Benedykt XVI powiedział po polsku - święty Szczepan-diakon, pierwszy męczennik Kościoła, daje przykład wiary, pełnej miłości służby braciom, ewangelicznej mądrości i odwagi w dawaniu świadectwa o Chrystusie. Niech wiara, miłość i mądrość jednoczy wszystkich wierzących w Polsce.

Za aluzję do kryzysu wokół mianowania arcybiskupa warszawskiego włoska agencja Ansa uznała przytoczone przez papieża słowa świętego Pawła z listu do Tymoteusza: "Na nikogo rąk pospiesznie nie wkładaj ani nie bierz udziału w grzechach cudzych".

Papież podkreślił, że "jest to ważny akt, który należy wykonać z rozsądkiem". Gest "nałożenia rąk" towarzyszy święceniom księży i biskupów.

W odczytanym po polsku streszczeniu katechezy podkreślono, że "historia Szczepana uczy nas, że nie można oddzielać zaangażowania społecznego od odważnego głoszenia wiary, nawet za cenę ofiary z życia".

"Uczy nas też, że Kościół nie może nigdy tracić nadziei wobec trudności, jakie napotyka, ponieważ prześladowanie może przemienić się w możliwość rozwoju" - napisano w polskim skrócie katechezy.

Benedykt XVI przypomniał też wiernym, że "jeśli wspólnota wierzących doświadcza przeciwności, nie może zapominać, że nadejdzie czas wzrostu i owocowania".


Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070110153112704