Francja: Zmarł "ojciec bezdomnych"

wto, 23 sty 2007, 11:26:37

Autor: Jerzy Piątek

W poniedziałek w Paryżu zmarł abbe Pierre - ojciec Piotr – twórca sieci wspólnot Emmaus, katolicki zakonnik przez dziesięciolecia walczący z bezdomnością, nędzą i płynącym z tego faktu wykluczeniem społecznym. Ojciec Piotr był krytykiem celibatu, wypowiadał się też pozytywnie o homoseksualnych związkach partnerskich, co nie podobało się wielu katolikom.

Abbe Pierre zmarł w wieku 94 lat w paryskiej klinice Val de Grace, należącej do utworzonej przez niego w latach 50. ubiegłego wieku wspólnoty Emmaus. Celem tej międzynarodowej organizacji jest wspieranie ludzi bezdomnych, ubogich, samotnych i uchodźców. Emmaus prowadzi m.in. domy pomocy, poradnie, przychodnie, noclegownie, szpitale.

We Francji ojciec Piotr był legendą, człowiekiem cieszącym się wielkim szacunkiem ludzi wielu opcji – wierzących, ateistów, przedstawicieli innych wyznań. Sławą dorównywał ojcowi Rogerowi z Taize. Dla Watykanu francuski zakonnik stanowił kłopot – był niepokorny, sprzeciwiał się bowiem celibatowi wśród duchownych, opowiadał się za święceniami dla kobiet, dostrzegał wartości jednopłciowych związków partnerskich.www.gery.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070123112637705