Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Prawda w mediach przegrywa

Coraz więcej skandali, a coraz mniej prawdy – tak według włoskiej Caritas często prezentują się media na całym świecie. - Prawda w mediach przegrywa – uważają przedstawiciele organizacji. Dlatego też Caritas lansuje kampanię mającą na celu stworzenie alternatywnych źródeł informacji.Media, szczególnie wielkie korporacje i agencje prasowe, uzależnione są od interesów politycznych i ekonomicznych. W konfrontacji z nimi często przegrywa prawda. Antidotum na tę sytuację mogłyby być niezależne źródła informacji. Organizacja zapowiada, że dołoży starań by w światowych mediach można było usłyszeć „głos tych, którzy głosu nie mają”.

Komentarz

Ksiądz Krzysztof Ołdakowski, SJ: Media wzajemne się kontrolują, możemy być spokojni o przekaz prawdy.

Nie jestem spokojny o publiczną misję mediów. Podzielam obawy Benedykta XVI i włoskiej Caritas. Trudno mówić o wzajemnej kontroli mediów, gdy ich właścicieli jest tak niewielu, gdy są tak skoncentrowane i gdy tak jaskrawo obstają przy interesach jednej kasty. Kosztem interesów całych społeczności, nierzadko najbiedniejszych.

Opinia księdza Ołdakowskiego brzmi jak naiwne manifesty intelektualistów zafascynowanych marksizmem. Ciężko im było uwierzyć w totalitarny charakter rządów komunistycznych. Racjonalizowali sytuację narodów, które przeżywały katusze sowieckiej okupacji i naiwnie puszczali gołąbki na zjazdach pokoju. Ten manifest poparcia - dla rozpostartego nad nami systemu, w którym media pełnią rolę nadzorcy dyscyplinującego polityków, słabiutką konkurencję i ludzkie masy - defrauduje chrześcijańską ufność wobec Cezara.

Naiwność ma mimowolną skłonność do utożsamiania się z silniejszymi. Ceną za to jest „smród dobywający się z duszy konformisty”. (A. Besancon).

Jak już mowa o redakcji katolickiej niech mi ktoś wytłumaczy: jak to się dzieje, że w tych - bądź co bądź - agencjach episkopatu brakuje miejsca dla opinii większości biskupów? Mam też na myśli ludzi szczerze do tych opinii przekonanych. Parafrazuję zapytanie Jűrgena Habermasa: jak to się dzieje, że 90 procent konserwatywnej ludzkości jest dominowana w mediach przez 10 procentową mniejszość?Opcje Artykułu

Prawda w mediach przegrywa | 13 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Prawda w mediach przegrywa
montsegur śro, 7 lut 2007, 04:14:48

"Alternatywne" źródła informacji będą się charakteryzować tym, czym się charaktaryzują te "niealternatywne". Dlaczego po prostu nie zastosować w praktyce następującej zasady?:

Jeżeli jakakolwiek osoba zostaje zaatakowana na łamach jakiejkolwiek gazety, jakiegokolwiek periodyku czy na antenie jakiejkolwiek rozgłośni radiowej czy programu telewizyjnego, to wówczas przysługiwać jej będzie gwarantowane  prawo repliki na tychże samych łamach czy w tym samym programie i to z zagwarantowaniem takiej samej ilości miejsca na tych łamach czy czasu antenowego w programie, jakich użyto do ataku. Redakcja będzie miała nieodwołalny obowiązek zamieszczenia repliki i to w tej formie, jaką osoba taka uzna za właściwą.

http://www.ekumenizm.pl/article.php?story=20070122132635797&query=regula 

Cheers!!!

 
Prawda w mediach przegrywa
Integrysta śro, 7 lut 2007, 07:04:27
W stosunku do tego co się w mediach od całkiem długiego czasu wyprawia jest to oczywiście wypowiedź niezwykle łagodna. Ale dość już zawodzenia z mojej strony - bardzo się cieszę, że włoska Caritas zabrała głos w tej niezmiernie ważnej dla wszystkich chrześcijan sprawie. Mam nadzieję, że linia walki o prawdę w środkach masowego przekazu będzie konsekwentnie realizowana. Każdy człowiek może paść ofiarą oszczerstw (nawet najgorszych i prawie zawsze absolutnie bezpodstawnych) medialnych tak długo dokąd nie zgadza się z narzucaną przez środki masowego przekazu propagandą. Stąd myślę, iż ważna jest obrona prawdy, a nade wszystko ofoar oszczerstw, nawet jeśli jest to ktoś reprezentujący skrajnie odmienne stanowisko od naszego, a padł ofiarą medialnego ataku. Nie da się zyskać na kłamstwie.

---
Kwiecie Karmelu, módl się za nami!
 
Prawda w mediach przegrywa
Jj śro, 7 lut 2007, 08:43:44
Proponuje aby Caritas zaczął walkę o prawdę od mediów kościelnych (inne są praktycznie poza jego zasięgiem). W Polsce proponuję zacząć walkę o prawdę w Radiu Maryja, Telewizji Trwam i Naszym Dzienniku.
 
Prawda w mediach przegrywa
Marcin Królak śro, 7 lut 2007, 19:23:13
Tylko, że z rydzkowymi mediami nikt się nie liczy. Caritas porusza poroblem nie treści przakłamywanych (choć te się zdarzają w mediach co rusz w poważnej materii i nikt się nie przejmuje plurazlimem, bo wszyscy jednakowo kłamią) co treści przemilczanych. Statystycznie skandale i różne "pierdoły" wyste[ują w stosunku do tematów społęcznych w stosunku 40 na 1.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń