Prawda w mediach przegrywa

śro, 7 lut 2007, 00:54:09

Autor: Jacek Lehr

Coraz więcej skandali, a coraz mniej prawdy – tak według włoskiej Caritas często prezentują się media na całym świecie. - Prawda w mediach przegrywa – uważają przedstawiciele organizacji. Dlatego też Caritas lansuje kampanię mającą na celu stworzenie alternatywnych źródeł informacji.

Media, szczególnie wielkie korporacje i agencje prasowe, uzależnione są od interesów politycznych i ekonomicznych. W konfrontacji z nimi często przegrywa prawda. Antidotum na tę sytuację mogłyby być niezależne źródła informacji. Organizacja zapowiada, że dołoży starań by w światowych mediach można było usłyszeć „głos tych, którzy głosu nie mają”.

Komentarz

Ksiądz Krzysztof Ołdakowski, SJ: Media wzajemne się kontrolują, możemy być spokojni o przekaz prawdy.

Nie jestem spokojny o publiczną misję mediów. Podzielam obawy Benedykta XVI i włoskiej Caritas. Trudno mówić o wzajemnej kontroli mediów, gdy ich właścicieli jest tak niewielu, gdy są tak skoncentrowane i gdy tak jaskrawo obstają przy interesach jednej kasty. Kosztem interesów całych społeczności, nierzadko najbiedniejszych.

Opinia księdza Ołdakowskiego brzmi jak naiwne manifesty intelektualistów zafascynowanych marksizmem. Ciężko im było uwierzyć w totalitarny charakter rządów komunistycznych. Racjonalizowali sytuację narodów, które przeżywały katusze sowieckiej okupacji i naiwnie puszczali gołąbki na zjazdach pokoju. Ten manifest poparcia - dla rozpostartego nad nami systemu, w którym media pełnią rolę nadzorcy dyscyplinującego polityków, słabiutką konkurencję i ludzkie masy - defrauduje chrześcijańską ufność wobec Cezara.

Naiwność ma mimowolną skłonność do utożsamiania się z silniejszymi. Ceną za to jest „smród dobywający się z duszy konformisty”. (A. Besancon).

Jak już mowa o redakcji katolickiej niech mi ktoś wytłumaczy: jak to się dzieje, że w tych - bądź co bądź - agencjach episkopatu brakuje miejsca dla opinii większości biskupów? Mam też na myśli ludzi szczerze do tych opinii przekonanych. Parafrazuję zapytanie Jűrgena Habermasa: jak to się dzieje, że 90 procent konserwatywnej ludzkości jest dominowana w mediach przez 10 procentową mniejszość?

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2007020700540850