Watykan nakłada sankcje na dysydenckiego biskupa

czw, 8 lut 2007, 23:20:39

Autor: Andrea Frizzarin

Nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych zmusił znanego dysydenckiego biskupa do wycofania się z życia publicznego. Wkrótce po objęciu funkcji nuncjusza, abp Pietro Sambi przedstawił biskupowi Thomas John Gumbleton, emerytowanemu biskupowi Detroit, warunki dalszego udzielania się i publicznego wypowiadania.


Heretycka i ekskomunikowana grupa Call to Action, promująca m.in. homoseksualizm, środki antykoncepcyjne, opowiadająca się za wprowadzeniem kapłaństwa kobiet i rezygnacją celibatu księży, z którą biskup Gumbleton przez wiele lat współpracował, twierdzi, że warunki postawione biskupowi polegają na konieczności starania się o specjalną zgodę lokalnego biskupa diecezjalnego przed jakimkolwiek spotkaniem publicznym.

W przeszłości Watykan stosował podobne środki wobec dysydenckich teologów, nakładając albo zakaz wypowiadania się publicznego albo obowiązek uzyskiwania każdorazowej zgody lokalnego biskupa, jednak, jak wskazują znawcy zagadnienia, byłby to pierwszy przypadek nałożenia podobnych restrykcji wobec biskupa.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070208232039284