Winny śmierci dziecka

pią, 9 lut 2007, 11:13:17

Autor: Łukasz Gawryś

Sukces w Stanach Zjednoczonych odnieśli przeciwnicy prawa do aborcji. Sąd w Teksasie, uznał zabójcę kobiety w ciąży, winnym podwójnego morderstwa. Zgodnie z obowiązującym tam prawem stanowym, skazanemu za zabicie dwóch osób nie przysługuje prawo łaski zmiany kary śmierci na dożywocie.

Zbrodnia miała miejsce w grudniu 2005 roku. Adrian Estrada, 23-letni pomocnik pastora w jednym z kościołów, zabił 13 pchnięciami noża 17 letnią Stephanie Sanchez, będącą od 3 miesięcy w ciąży. Po zdarzeniu poszedł, jakby nic się nie stało, poćwiczyć na sali gimnastycznej, dzień później jednak przyznał się do zbrodni.

W Stanach zjednoczonych od wielu lat toczy się spór pomiędzy zwolennikami prawa do aborcji (pro-choice) a obrońcami życia od chwili poczęcia (pro-life), na temat kary jaką należy wymierzać osobom, które dokonały zabicia dziecka w łonie matki (czy też doprowadziły do zniszczenia płodu jak chcą zwolennicy aborcji). Pierwszy domagają się uznania za ofiarę tylko i wyłącznie matkę, drudzy przekonują, że ofiary są dwie – zarówno dziecko jak i matka. Drugiego rozwiązania zwolennicy pro-choice obawiają się, z racji wzmocnienia w ten sposób argumentów na rzecz zakazu aborcji. Przekonują, że w takiej sytuacji matka, która z powodu nadużywania alkoholu, narkotyków czy palenia papierosów straci płód, również mogłaby zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Natomiast zwolennicy pro-life domagają się uznania odrębnej osobowości płodu, dziecka czemu zapewni mu się pełną ochronę.

Obecnie, jak wynika z danych National Conference of State Legislatures, 36 stanów wprowadziło przepisy uznające zniszczenie płodu za zabójstwo (z liberalną Kalifornią włącznie), zaś 15 z nich ochroną objęło płód od chwili zniszczenia. Decyzja sądu w Teksasie jest mimo to precedensowa, gdyż nigdy nie wydano jeszcze wyroku uznającego zniszczenie płodu za zabójstwo.

Źródło: rzeczpospolita.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070209111317709