Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Katolicy opanowują Anglię

Zaledwie milion z 25 milionów Anglików deklarujących przynależność do Kościoła anglikańskiego, regularnie uczęszcza do kościoła. Fala imigrantów, m.in. z Europy Środkowo-Wschodniej, spowodowała, że w Anglii i Walii jest już więcej praktykujących katolików niż wiernych Kościoła Anglii - donosi "Rzeczpospolita".

Cytowany przez "Rz" brytyjski dziennik "The Times" stwierdza, że katolicyzm po raz pierwszy od czasów reformacji przejmuje rolę religii dominującej na Wyspach.

- Katolicyzm już się stał religią dominującą. Anglikanizm jest religią państwową, a królowa jest głową Kościoła. Większość jej poddanych uważa się więc za anglikanów. Ale tylko część z nich jest ochrzczona, a jeszcze mniej uczęszcza na msze - mówi "Rz" ksiądz Tadeusz Wyszomierski z polskiej parafii Najświętszej Marii Panny w londyńskiej dzielnicy Ealing.

Naukowcy z Cambridge w przygotowanym przez siebie raporcie podkreślają, że w ostatnich latach, oprócz 600 tysięcy Polaków przyjechały także tysiące katolików z krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki.

Wiele parafii katolickich z trudem sobie radzi z rosnącą liczbą wiernych. Nieoficjalnie mówi się, że po odejściu z urzędu na katolicyzm zamierza przejść premier Tony Blair.Opcje Artykułu

Katolicy opanowują Anglię | 48 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Katolicy opanowują Anglię
mateuszwroc nie, 18 lut 2007, 09:18:22
Może dojdzie do rekatolicyzacji Anglii. Daj Boże!

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
Katolicy opanowują Anglię
Bartek.D nie, 18 lut 2007, 10:31:37
Smuci mnie owa informacja. Niechaj protestanci nie dają się.
 
Katolicy opanowują Anglię
czytelnik.1 nie, 18 lut 2007, 17:58:04
Co w tym dziwnego że aglikanizm sie kurczy ? Co to za wyznanie , które akceptuje np. śluby homoseksualne ? Chrześcijaństwo zdecydowanie potępia homoseksualizm. Ludzie w dzisiejszych czasach potrzebuja mocnego oparcia duchowego, moralnego. Coś takiego daje katolicyzm : jasne reguły postepowania bez żadnych nowinek w rodzaju kapłaństwa kobiet, ślubów gejowskich i lesbijskich, oficjalnego obnoszenia się co niektórych duchownych anglikańskich ze swoim homoseksualizmem. Nawet duchowni anglikańscy uciekają od tego wyznania i przystępuja do Kościoła Rzymsko- Katolickiego. Ludzie potrzebują mocnego fundamentu, na którym mogą  budować swoje życie duchowe.  A jaki fundament ma anglikanizm ? Powstało to wyznanie tylko dlatego że jeden z angielskich króli chciał sobie wymienić żonę na " lepszy model " i zażądał od Papieża zgody na rozwód. Gdy Papiez odmówił no to król ogłosił się głową kościoła w Anglii i oderwał się od Rzymu. Zaiste  na " bardzo mocnym fundamencie " jest zbudowane to wyznanie.
 
Katolicy opanowują Anglię
kacerz_Marek nie, 18 lut 2007, 20:25:48

'Cytowany (...) na Wyspach.'
- Przyznaję otwarcie, że bardzo mnie to cieszy. :)

'Zaiste na " bardzo mocnym fundamencie " jest zbudowane to wyznanie.' - Czytałem kiedyś słowa ex-anglikanina, który napisał: 'Duch Święty w Kościele Anglii musi być schizofrenikiem' Szerokie bowiem spektrum równorzędnych opinii może istnieć i cieszyć się poważaniem w tym Kościele. O ile jednak 'w tym, co wątpliwe, wolność', tzn. współistnienie różnych koncepcji na tematy nie sprecyzowane przez Kościół, jest dopuszczalne, to jednak forsowanie zupełnie odmiennych wykładni jest już złym znakiem (vide: VI Artykułow Henryka VIII a późniejsze 39 Artykułów). Duch Święty, gdyby On kierował oficjalną doktryną Kościoła Anglii, musiałby chyba faktycznie schizofrenikiem być... Ale też prawda jest taka, że ta teologiczna (do)wolność jest magnesem dla wielu. Dużo racji jest chyba w słowach, że między KA a KRK jest swego rodzaju autostrada...

'Chrześcijaństwo zdecydowanie potępia homoseksualizm.' - Możesz powiedziec że Biblia potępia homoseksualizm i udowadniać tezę, ale nie, że czyni to chrześcijaństwo. Bo czym jest Biblia wiadomo, ale nawet nie mamy precyzyjnej definicji chrześcijaństwa. A wiele wyznań powszechnie uznawanych za chrześcijańskie homoseksualizmu wcale nie potępia.

'Większość jej poddanych uważa się więc za anglikanów. Ale tylko część z nich jest ochrzczona, a jeszcze mniej uczęszcza na msze' - Jeśli ks. T. Wyszomierski trafnie stawia diagnozę, to naprawdę kiepsko z tym Kościołem, skoro nieochrzczeni czują się jego częścią... Ale co zrobić, co powiedziec, skoro nie ma Magisterium?...

'Nieoficjalnie mówi się, że po odejściu z urzędu na katolicyzm zamierza przejść premier Tony Blair.' - Cieszylbym się, gdyby tak było. Oczywiście o ile jego motywacja jest religijna, nie polityczna... A tak w ogóle to i tak w to nie wierzę.

Co nie zmienia faktu, że mam do CofE szczególną sympatię i sentyment. :D


---
Flp 4:4
 
Katolicy opanowują Anglię
Krzysztof_P pon, 19 lut 2007, 15:43:40

"Nieoficjalnie mówi się, że po odejściu z urzędu na katolicyzm zamierza przejść premier Tony Blair."

Chyba po to, by zaraz po konwersji zostać ekskomunikowanym. Przecież popiera prawo do aborcji, a według KKK taki jest ekskomunikowany automatycznie. Nawet gdyby wyrzekł się tego pogladu, to i tak wątpie, czy z otwartmi ramionami przyjętoby wielkiego zwolennika ustawy o "równouprawnieniu".

 
Katolicy opanowują Anglię
hermes wto, 20 lut 2007, 20:47:19
Nie wiem czy katolicy maja sie z czego cieszyc. Swiadczy to tylko o tym ze kraj postprotestacki jakim jest Wielka Brytania, dzieki swojemu wczesniejszemu protestatyzmowi (miedzy innymi oczywscie) jest dzis bogaty, w przeciweistwie do krakow katolickich ktore na ogol sa biedne. Wiec biedni ludzi imigruja do krajow bogatych bo marza o lepszym zyciu. Typowy przyklad wpływu wyzniania badz religii na spoleczenstwo.

A jezeli chodzi o Tony Blaira. Jezeli bylbym anglikaninem to bym go katolikom wyslał w paczce i jeszcze do tego interesu doplacil. Czlowiek ktory jest odpowiedzialny za aborcje, badania na komorkach macierzystych oraz przymus oddawania dzieci gejom jest dla mnie totalnym bezboznikiem ktorego kazdy Kosciol powinnien ekskomunikowac lub chociarz sie wstydzic.

---
"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." - Marcin Luter

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń