Katolicy opanowują Anglię

nie, 18 lut 2007, 02:20:57

Autor: Marcin Pijaczyński

Zaledwie milion z 25 milionów Anglików deklarujących przynależność do Kościoła anglikańskiego, regularnie uczęszcza do kościoła. Fala imigrantów, m.in. z Europy Środkowo-Wschodniej, spowodowała, że w Anglii i Walii jest już więcej praktykujących katolików niż wiernych Kościoła Anglii - donosi "Rzeczpospolita".

Cytowany przez "Rz" brytyjski dziennik "The Times" stwierdza, że katolicyzm po raz pierwszy od czasów reformacji przejmuje rolę religii dominującej na Wyspach.

- Katolicyzm już się stał religią dominującą. Anglikanizm jest religią państwową, a królowa jest głową Kościoła. Większość jej poddanych uważa się więc za anglikanów. Ale tylko część z nich jest ochrzczona, a jeszcze mniej uczęszcza na msze - mówi "Rz" ksiądz Tadeusz Wyszomierski z polskiej parafii Najświętszej Marii Panny w londyńskiej dzielnicy Ealing.

Naukowcy z Cambridge w przygotowanym przez siebie raporcie podkreślają, że w ostatnich latach, oprócz 600 tysięcy Polaków przyjechały także tysiące katolików z krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki.

Wiele parafii katolickich z trudem sobie radzi z rosnącą liczbą wiernych. Nieoficjalnie mówi się, że po odejściu z urzędu na katolicyzm zamierza przejść premier Tony Blair.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070218022057277