Kościół katolicki wchłonie anglikański? Jeszcze nie tym razem...

pon, 19 lut 2007, 20:58:55

Autor: Marcin Pijaczyński

Brytyjski dziennik "The Times" informował rano o radykalnych propozycjach unifikacji kościołów katolickiego i anglikańskiego pod przywództwem papieża. Kilka godzin późniejniej we wspólnym oświadczeniu zaprzeczyli temu rzymskokatolicki arcybiskup John Bathersby i anglikański biskup David Beetge

42-stronicowe stanowisko przygotowane przez międzynarodową komisję, w której skład wchodzą przedstawiciele obu kościołów, wzywa anglikanów i rzymskich katolików do podjęcia wyzwania zjednoczenia pod egidą papieża. The Times błędnie uznał je jednak za oficjalne stanowisko obu Kościołów, podczas gdy dokument  "Wzrastając razem w jedności i misji” jest jedynie wewnętrznym porozumieniem IARCCUM Międzynarodowej Anglikańsko-Rzymskokatolickiej Komisji ds. Jedności i Misji i jako taki ma stanowić po prostu podstawę do dalszych dyskusji.

Według "The Times" stanowisko to jest rozpatrywane obecnie w Watykanie, a biskupi katoliccy przygotowują oficjalną odpowiedź. Tymczasem abp Bathersby i bp Beetge wyrazili ubolewanie z powodu takiego naświetlenia sprawy przez opiniotwórczą brytyjską gazetę, podkreślając że dokument jest niekompletny i że został źle zinterpretowany przez dziennikarzy. Dodają też, że w dużej swej części stanowi on po prostu syntezę ostatnich 35 lat dialogu obi Kościołów.

Pełna treść artykułu w The Times w języku angielskim

Treść oświadczenia biskupa Beetge i abp Bathersby

Serdecznie dziękujemy Czytelnikom oraz przyjaciołom z Ekumenizm.pl za umożliwienie szybkiego naprawienia błędu w informacji.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070219205855821