Połowa Czechów nie wierzy w Boga

pią, 9 mar 2007, 18:04:04

Autor: Jakub Piotr Sowiński

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez agnecję STEM 48% obywati Czeskiej Republiki nie wierzy wogóle w Boga. Swoją wiarę deklaruje 28%, a 24% nie wie. W ciągu ostatnich sześciu lat spadła zarówno liczba wierzących (-1%) jak i nie wierzących (-2%). Wzrosła natomiast liczba niepewnych swojej wiary.

W Boga wierzy więcej kobiet niż mężczyzn (36:20). Najbardziej wierzący są ludzie starsi (42% powyżej 60 roku życia), najmniej młodzi (do 29 roku życia - 18%).

Nierównomiernie rokłada się liczba wierzących ze wzgędu na krainy geograficzne. Tradycyjnie już, bardziej wierzący są Morawiacy, zwłaszcza na południowej Morawie (Brno i Zlin). Większa liczba wirzących mieszka w małych miejscowościach.

Duży wpływ na wiarę ma religijne wychowanie w rodzinie. Aż 80% wierzących pochodzi z religijnych rodzin. W 84& przypadków z niewierzących rodzin wychodzą niewierzące dzieci.

Aż 55% Czechów jest przeciwna zwrotowi majątków Kościołom, a 56% uważa Kościoły za zbędne i nieużyeteczne instytucje. Zwolennikami Kościołów są zdecydowanie sympatycy Chrześcijańskich demokratów (KDU-CSL) - 87%. Znacznie mniej jednoznaczni są sympatycy pozostałych koalicjantów. Niemniej jednak od 44 do 48% zwolenników Partii zielonych i centroprawicowej ODS uważa Kościoły za użyteczne i popiera restytucję majątków.

Zdecydowanie nagatywne zdanie o użyteczności Kościołów i tym samym o możliwości zwrotu majątku wypowiadają się zwolennicy partii lewicowych, ale aż 30% komunistów z KSCM uznaje Kościoły za organizacje pożyteczne. 28% komunistów jest za zwrotem mienia.

www.isidorus.net
www.novinky.cz


Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070309180404877