Nowe antyaborcyjne propozycje PiS

śro, 21 mar 2007, 21:22:09

Autor: Marcin Pijaczyński

Inicjatywę w sprawie antyaborcyjnych zmian w konstytucji przejął prezydent. Klub PiS ma w przyszłym tygodniu na bazie prezydenckiego projektu zgłosić nową propozycję zmian w art. 38 ustawy zasadniczej, które uniemożliwiłyby w przyszłości liberalizację ustawy antyaborcyjnej - informuje "Dziennik".

"Jest nowy pomysł, który zdecydowanie wzmocni ochronę życia i wprowadzi rozwiązanie chroniące kobiety ciężarne znajdujące się w trudnej sytuacji, głównie zgwałcone. Sądzę, że wszyscy je zaakceptują, bo to nie będzie podważenie ustawy" - mówił we wczorajszej rozmowie z "Dz" premier Jarosław Kaczyński.

Nieznany jest jeszcze ostateczny kształt poprawki, ponieważ cały czas jest redagowana. Na razie ma ona składać się z trzech punktów dopisanych do art. 38 lub być całkiem nowym artykułem w ostatniej części konstytucji.

Według propozycji przedstawianej jako kompromisową, art. 38 miałby brzmieć następująco:
1. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia
2. Życie od chwili poczęcia podlega ochronie prawnej przewidzianej w Konstytucji
3. Ustawy, umowy międzynarodowe i inne przepisy obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą ustanowić ochrony życia poczętego mniejszej niż w dniu wejścia w życie niniejszej Konstytucji
4. Władze publiczne podejmują działania mające na celu ochronę życia poczętego również poprzez pomoc kobiecie ciężarnej.


Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070321212209445