Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy to już wiosna Kościoła?

Gdyby w kilku zdaniach przedstawić obraz tutejszego Kościoła, to na dzień dzisiejszy Kanada jest krajem misyjnym. Brak kapłanów i nowych powołań, kryzys wiary oraz brak potrzeby praktykowania. Jeżeli chodzi o Katolików, to zadomowiła się tu taka przedziwna moda, że wszystko nam się w Kościele należy: „chrzest przyjmę, bo mi się należy”, „do sakramentu bierzmowania przystąpię, bo może mi się w życiu przydać?”, „ślub kościelny zawrę, bo nie wiadomo, co będzie jutro”?Ludzi gotowych stanąć na serio w obronie wiary i gotowych do odważnego zamanifestowania prawdziwej miłości do Boga i do Kościoła jest ciągle niestety mało. Sytuacja, w jakiej znajdują się tutejsi Katolicy, to można ją w skrócie nazwać „rozchwianiem duchowym”. Niby chcą podążać za łaską wiary, za nauczaniem Kościoła i katolicką tradycją rodzinną, ale nie mają sił, nie mają odwagi – jest to coś w rodzaju rozdwojenia jaźni. Ni to katolik, ni poganin ...

Na horyzoncie tutejszego Kościoła pojawiają się pewne nadzieje, ale troski i zmartwienia są nadal wielkie. Pewną nadzieją i ożywieniem wiary Kościoła w Kanadzie były Światowe Dni Młodzieży w Toronto w 2002 roku. Obecnie takim „zielonym światłem” i wielką nadzieją na wiosnę Kościoła jest zbliżający się 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Quebecu w 2008 roku. Same przygotowania do kongresu wskazaują, że już dzisiaj wydaje ono dobre owoce. Powstają kaplice wieczystych adoracji Najśw. Sakramentu.

Zapowiedziano uroczyste świętowanie Uroczystości Bożego Ciała z procesjami eucharystycznymi, święta które de facto zostało tutaj zniesione i zapomniane. W całym kraju tysiące osób żywo angażuje się w Ruch Eucharystyczny. Kongresem eucharystycznym bardzo zainteresowały się także grupy młodzieżowe w Kanadzie. To wszystko jest wielką nadzieją tutejszego Kościoła, że podobnie jak Światowy Dzień Młodzieży w Toronto, tak Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Quebecu, ożywi i wzmocni wiarę, wleje nową nadzieję w serca wiernych i przyciągnie także rzesze młodych do wspólnego świętowania oraz odkrycia na nowo daru i znaczenia Eucharystii.

W ostatnich dniach z wielkim zaciekawieniem i zainteresowaniem została przyjęta przez miejscowe społeczeństwo Adhortacja Apostolska papieża Benedykta XVI nt. Eucharystii – „Sacramentum Caritatis”, tym bardziej, że właśnie w przyszłym roku oczekiwana jest papieska pielgrzymka w Kanadzie!

Natomiast wielkim zmartwieniem i troską tutejszego Kościoła jest nadal problem eutanazji. Kanadyjskie społeczeństwo coraz bardziej jest „popychane” ku przyjęciu eutanazji jako „środka niosącego ulgę w cierpieniu”. Promocja tej negującej prawo do życia postawy, odbywa się praktycznie codziennie w tutejszych mediach. Ujawniając to zjawisko pani Michèle Boulva, dyrektor Katolickiej Organizacji ds. Życia i Rodziny wskazała, że w starzejącym się społeczeństwie kanadyjskim, eutanazja fałszywie przedstawiana jest jako „godny koniec życia”.


Według najnowszych badań opinii publicznej, gdy chodzi o akceptację eutanazji, kanadyjskie społeczeństwo podzielone jest na pół. Pani Michèle Boulva przekonana jest jednak, że wiele osób nie tyle popiera eutanazję, co nie chce się godzić na tzw. „uporczywe leczenie”, a to jest zasadnicza różnica. „Nie do pomyślenia jest to, by ulga w cierpieniu miała oznaczać eliminację osoby słabej i chorej”- kategorycznie stwierdziła dyrektor Organizacji ds. Życia i Rodziny. Przypomniała o ciążącym na państwie obowiązku tworzenia odpowiednich struktur dla ludzi przewlekle chorych i wspieraniu rodzin w opiece nad chorymi.

Wielką i odpowiedzialną pracę i nieustanne wysiłki w tej dziedzinie podejmuje tutejszy Kościół katolicki , który niestrudzenie broni godności każdego ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci.

o. Dariusz W. Andrzejewski CSSpOpcje Artykułu

Czy to już wiosna Kościoła? | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Czy to już wiosna Kościoła?
Rafi F śro, 28 mar 2007, 08:05:59
Oj ci podli Kanadyjczycy, kościół tyle im daje, a oni nie chca brać, "popychani są" (przez kogo? protestantów, ateistów?) do eutanazji, nie praktykują itd ;)
A może tak się w pierś uderzyć : kościół zawiódł swych wiernych, nie sprostał teraźniejszości i zamiast nieść Ewangelię skupił sie tylko na szafowaniu. A teraz budzi sie z ręką w nocniku. KRK ma strukturę monarchistyczną, jeżeli "zwykli" wierni stali sie letni, widać coś i posługa i zarządzanie padło ! Teraz jest pewne ożywienie nowinką, ale wkrótce i to spowszechnieje nawet gdy procesja będzie codziennie a nic innego "szlachta" kościoła nie zaproponuje.
Życzę wyjścia z dołka.

---
Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim.

 
Czy to już wiosna Kościoła?
Zabulenka pią, 30 mar 2007, 05:15:20
Naprawde dziwny kraj jezeli niemowleta juz mysla "„chrzest przyjmę, bo mi się należy”. Na serio, jezeli jestesmy katolikami to nam sie te sakramenta naleza!

Nie wiem gdzie w Kanadzie mieszka Ks. Andrzejewski... moze niech odwiedzi tereny Toronto, Mississauga, itd. gdzie nie tylko sa koscioly pelne, ale jeszcze budujemy nowe! Bardziej puste koscioly to najczesciej tam gdzie skandale seksualne, Quebec, Newfoundland... Czyja to wina??

Przy tej okazji zapraszam a "Life Jesus Higher Rally", w Toronto, 14 Kwietnia, 2007 od 8:30 do 18:00 w Metro Toronto Convention Centre, North Building, 255 Front Street West.
www.lift-jesus-higher-rally.org
 
Czy to już wiosna Kościoła?
mateusz_70 pią, 30 mar 2007, 18:57:59
Kochana "zabulenko" - o. Dariusz ma świętą rację !!! Sam mieszkam w Kanadzie i widzę, co jest w miejscowych kościołach od wielu, wielu lat - a będzie już ich prawie 20. Ty biedulko mylisz "miejscowy kanadyjski Kościół" z "polonijnym Kościołem", a to jest wielka różnica! Owszem - Bogu dzięki - że polskie kościoły, tam gdzie gromadzą się Polacy (Toronto, Missisagua) są jeszcze dosyć wypełnione - i to może nas cieszyć! Ale musisz mieć szerszy ogląd na sprawę i na całą sytuację, nie tylko z punktu widzenia "polonijnego duszpasterstwa" w Ontario!

A co do tzw. "biorczej postawy" Katolików w Kanadzie, sam też się z tym spotkałem, nawet wśród moich kolegów w pracy. Właśnie, właśnie - kochani komentatorzy - musicie wiedzieć, że o Chrzest proszą rodzice dziecka i to o ich postawie napisał autor !!! Często jest to własnie taka postawa: "bo mi się należy", "bo moi dziadkowie, moi rodzice byli kiedyś praktykującymi katolikami, to ja też (na wszelki wypadek) wezmę chrzest dla mojego dziecka" !

Warto także uczciwie zauważyć drodzy komentatorzy (o pesymistycznym nastawieniu), że w tym krótkim felietonie ojca Dariusza przebija się duch NADZIEI i optymizmu, że mimo tych niedociągnięć z przeszłości, mimo pewnych trosk i zmartwień - widać "na horyzoncie Kościoła wiosnę"! Młodzież na powrót garnie się do świątyń, chce się angażować, podejmuje przeliczne inicjatywy, itp. Zechcijcie to zauważyć i wychwycić !

Pozdrawiam!


 
Czy to już wiosna Kościoła?
wojtekae sob, 31 mar 2007, 12:32:51
A ja czekam na zimę ;) Religia tylko otumania tłumy i ludzie się od niej odwracają. To normalny proces w coraz bardziej rozwiniętych społeczeństwach. Im bardziej ludzie są wykształceni, tym mniej religijni. Sam "straciłem" ("", ponieważ każdy rodzi się ateistą) wiarę mając chyba z 8 lat. Zastanawiam się jedynie nad naturą świata. Czy rzeczywiście jest jakaś Idea, czy to tylko pozorny dualizm, serwowany z resztą bez wyjątku przez każdą religię. Uważam też, że religia jest zła (każda), choćby głosiła tak piękne idee jakie głosi je chrześcijaństwo. A co do sakramentów. Jestem nawet bierzmowany, bo w tym zaściankowym kraju nie wiem co może być za 10 lat, czy ta banda fanatyków nie będzie dyskryminować innych ludzi, a zwłaszcza ateistów. W Kanadzie myślę, że zachodzić może podobny proces do mojego przypadku (odrobienie tego wszystkiego dla "świętego" spokoju), ale to tylko mój domysł.
Pozdrawiam.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń