Jaki jest wizerunek polskiego księdza?

czw, 5 kwi 2007, 12:48:35

Autor: Izabela Okrój-Hernik

Instytut Spraw Publicznych w Warszawie sporządził statystyczny portret polskiego księdza. Wynika z niego, że większość duchowieństwa parafialnego pochodzi ze wsi i małych miast, a tylko co dziewiąty kapłan pochodzi z dużego miasta - informuje "Głos Wielkopolski".

O wizerunek polskiego księdza zapytał również Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Wierni przyznali, że u kapłanów cenią najbardziej komunikatywność, umiejętność słuchania, służenie dobrą radą a także zrozumienie. Równie ważna jest dla nich także kapłańska uczciwość, szczerość, sprawiedliwość oraz zaufanie.

Polaków u kapłanów drażni najczęściej materializm i rozrzutność oraz obnoszenie się swym bogactwem. Nie podoba się również to, że polscy księża jeżdżą drogimi samochodami oraz prowadzą wystawny tryb życia. Samych kapłanów natomiast martwi niska frekwencja na niedzielnych mszach świętych oraz np. przykład budowa nowego kościoła.

Ze statystyk wynika, że w naszym kraju w 84 seminariach uczy się obecnie 6.563 kleryków. W ubiegłym roku w Polsce pracowało prawie 24 tysiące księży.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070405124835862