Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

80-lecie urodzin Benedykta XVI

16 kwietnia 2007 roku przypadają osiemdziesiąte urodziny papieża Benedykta XVI. W przeddzień papieskiego jubileuszu, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 10.00 ojciec św. Benedykt XVI odprawi okolicznościową Mszę Świętą w Watykanie. Urodzinowe obchody zbiegną się także z 2 rocznicą Jego wyboru na następcę św. Piotra - przypadającą 19 kwietnia. Z okazji swoich urodzin i rocznicy pontyfikatu, papież podejmie obiadem wszystkich kardynałów obecnych w tym czasie w Rzymie i wysłucha dedykowanego mu koncertu w watykańskiej Auli Pawła VI.Jubileusze, zwłaszcza tak dostojne jak Osiemdziesięciolecie i przede wszystkim dotyczące Kogoś tak ważnego w Kościele i świecie zachęcają do podsumowań i refleksji. Pozwolę sobie z pokorą i ja zwrócić uwagę na niektóre charakterystyczne cechy samego Jubilata i Jego pontyfikatu.

Po wyborze ks. kard. Josepha Ratzingera na papieża wielu komentatorów twierdziło: „kardynałowie elektorzy wybrali kandydata przejściowego, który długo nie porządzi,

a zagwarantuje tylko stabilność podczas niespokojnych lat, po długim pontyfikacie papieża Polaka”. Warto dzisiaj przypomnieć, że podobnie mówiono po wyborze wielkiego papieża Jana XXIII, który też był starszy wiekiem w chwili wyboru na Stolicę Piotrową, a zwołał przełomowy Sobór Watykański II. Zwracając uwagę na logikę życia chrześcijańskiego, można śmiało stwierdzić, że każdy papież w Kościele jest „papieżem przejściowym”. Eksponowanie w niektórych mediach tzw. „tymczasowości” wprowadza tylko niepotrzebny zamęt w zrozumieniu i wartości obecnego pontyfikatu wytwarzając fałszywą postawę wyczekiwania na „inny wielki pontyfikat”. Nic bardziej mylnego!

W historii Kościoła byli papieże wielcy politycy, wielcy reformatorzy, wielcy duszpasterze jak Jan Paweł II i wielcy teolodzy jak obecny papież.

Benedykt XVI jak mało kto zna aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed całym współczesnym Kościołem. Z jego problemami konfrontowany był już jako najbliższy współpracownik Jana Pawła II i jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, najważniejszej watykańskiej dykasterii.

Dwa lata po objęciu urzędu papieskiego, Benedykt XVI powoli, ale z benedyktyńską sumiennością i stanowczością przystąpił do porządkowania nie tylko w watykańskich dykasteriach, ale i w całym Kościele. W jego „decyzjach administracyjnych” można wyraźne zauważyć akcenty teologiczne i eklezjalne.

Kościół żyje! - wołał dwa lata temu w homilii inaugurującej swój pontyfikat Benedykt XVI. Obecny papież jest człowiekiem dialogu, wielkiej wiary, otwartości, prostoty i pokory. Będąc jednym z najwybitniejszych współczesnych teologów - jeszcze jako kardynał, często mawiał: „jestem najzwyklejszym chrześcijaninem i chcę bronić pokornej wiary zwykłych ludzi przed wyniosłością teologów”. Zawsze raziła go „wiara przecedzana”, jaką często serwują nam dzisiaj tzw. „środowiska intelektualne”.

Ojciec Święty Benedykt XVI pisze i mówi do nas przepięknym a zarazem prostym i klarownym językiem, oraz nieustannie chce nas na nowo zafascynować świeżością Kościoła i zachęcić do pielęgnowania jego tradycji. Wystarczy nam tylko wczytać się w jego dwa dokumenty, w encyklikę „Deus caritas est” i adhortację apostolską „Sacramentum caritatis”. Jest to „balsam na serce” każdego człowieka wierzącego, a w szczególności zagubionego i tak często zranionego przez współczesny świat.

Znane jest nam też słynne powiedzenie ks. kard. Ratzingera, że „to jest Kościół Chrystusa, a nie poletko doświadczalne teologów”, a współcześni teologowie mają być „współpracownikami prawdy”.

Dzisiejsze nauczanie papieskie Benedykta XVI jest bliskie każdego człowieka, bliskie życiu, jest mocno osadzone w kontekście rzeczywistych pytań i problemów egzystencjalnych. Papież jasno i wyraźnie widzi różne zagrożenia we współczesnym świecie, ma w sobie wielką chrześcijańską nadzieję, opartą na wierze w Moc i Opatrzność Bożą.

„Ojciec Święty jest wielkim darem nie tylko dla Kościoła katolickiego i chrześcijaństwa, ale dla całego świata” - stwierdził przed kilkoma dniami ks. kard. Joachim Meisner arcybiskup metropolita Kolonii - w czasie ceremonii otwarcia wystawy poświęconej papieżowi Benedyktowi XVI, z okazji jego 80. urodzin. Ksiądz kardynał Meisner wyraził także głębokie uznanie dla dotychczasowych osiągnięć i dokonań papieża Benedykta XVI. W Kolonii przygotowano piękną i wymowną wystawę pt. „Benedykt XVI - Papież z Niemiec”. Wiele miejsca na tej specjalnej wystawie poświęcono wizycie Benedykta XVI w Kolonii w 2005 r. z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Na koniec tej jubileuszowej refleksji, dla pewnego zobrazowania wielkości i charyzmy obecnego papieża, chciałbym jeszcze przywołać dwa wywiady z ks. kard. Josephem Ratzingerem pt.: „Sól ziemi” oraz „Bóg i świat”i zachęcić do ich lektury.

Niemiecki dziennikarz indagujący księdza kardynała przedstawił Go w nich, jako najwybitniejszego intelektualistę i duchowego mistrza naszych czasów, spisał także dla nas kompetentny i wartościowy portret biograficzny. Treść tych wywiadów pozwala nam lepiej i głębiej poznać duchowość Ojca Św. Benedykta XVI, który jawi się w nich jako papież ujmującego uśmiechu, dobroci, ale też pasterskiego rozsądku i stanowczości.

Warto podkreślić, że autor wywiadów Peter Seewald, wcześniej komunista i ateista, w 1996 roku pod wpływem, jak sam później wyznał - rozmów z ks. kardynałem Ratzingerem, powrócił na łono Kościoła katolickiego wraz z całą swoją rodziną.

Niech takich duchowych przemian dostępują wszyscy wsłuchujący się w nauki obecnego papieża, a my - otaczając dzisiaj Ojca św. Benedykta XVI z okazji Jego Osiemdziesiątych Urodzin i Drugiej Rocznicy Pontyfikatu naszą gorącą modlitwą - prośmy Dobrego Boga, by Go nam zachował na najdłuższe lata.

o. Dariusz W. Andrzejewski CSSpOpcje Artykułu

80-lecie urodzin Benedykta XVI | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń