Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Łacińska liturgia zawiera antysemicki fragment?

Liberalni katolicy w Niemczech i Stanach Zjednoczonych protestują przeciwko planom przywrócenia do łask odprawianej po łacinie mszy trydenckiej. Obawiają się, że w ten sposób Benedykt XVI urazi Żydów.

Zgodnie z łacińskim rytem w Wielki Piątek odmawiana jest „modlitwa za nawrócenie Żydów”. W polskim przekładzie fraza brzmi: „Wszechmogący, wieczny Boże, Ty nie odmawiasz Swego miłosierdzia także Judajczykom, wysłuchaj naszych modlitw za ten zaślepiony lud. Niech zaznawszy światła Twej prawdy, którym jest Chrystus, zostanie wybawiony ze swoich ciemności. Przez tegoż Pana”.

Zdaniem grupy „Żydzi i Chrześcijanie” działającej przy Centralnym Komitecie Niemieckich Katolików (w jej skład wchodzi 16 katolickich i 14 żydowskich teologów), modlitwa jest niedopuszczalna. Pomimo że papież Jan XXIII w 1959 roku usunął z liturgii określenie „wiarołomnych Żydów”, jej wydźwięk ma być dalej „antysemicki”.

„Msza trydencka stoi w sprzeczności z osiągnięciami Soboru Watykańskiego II (...) Jej przywrócenie poważnie zagroziłoby dialogowi pomiędzy katolicyzmem a judaizmem. (...) Mamy nadzieję, że Benedykt XVI do tego nie dopuści” - napisali niemieccy teolodzy. „Nasi żydowscy partnerzy bardzo niepokoją się tą okropną sprawą. Powinniśmy nadal podążać drogą Jana Pawła II, który powiedział, że Żydzi to nasi starsi bracia w wierze” - powiedział przedstawiciel grupy dr Hans Hermann Henrix.

Podobnie sądzi wielu innych teologów. „W dzisiejszych czasach nie można już używać takiego języka. Ten fragment liturgii trzeba zmienić” - stwierdził Edward Kessler z Centrum Badania stosunków Chrześcijańsko-Żydowskich na Uniwersytecie w Cambridge. Według niego modlitwa ożywia „stary katolicki stereotyp”, że Żydzi zamordowali Chrystusa. „To właśnie podczas świąt Wielkanocy dochodziło niegdyś do najgorszych antysemickich pogromów” - podkreślił Kessler.

Według teologów z amerykańskiego Boston College, msza trydencka może urazić również muzułmanów, ponieważ mowa w niej również o nawróceniu „niewiernych”.

Podobne stanowisko wywołuje gwałtowny sprzeciw zwolenników przywrócenia łacińskiej liturgii. „Nie ma w niej żadnego antysemityzmu! Ci ludzie mylą nienawiść rasową, która jest chrześcijanom wstrętna, z odwiecznym sporem pomiędzy religiami” - powiedział Robert Sungenis, szef organizacji Catholic Apologetics International. Jego zdaniem modlitwa ma pozytywny wydźwięk. „Katolicy wierzą, że poza Kościołem nie ma zbawienia. Jeżeli więc modlą się o nawrócenie Żydów na katolicyzm, mają dobre intencje” -podkreślił Sungenis. Według niego wymazanie fragmentu liturgii, byłoby „niedopuszczalnym sprzeniewierzeniem się tradycji”.

Forum Znak/Rzeczpospolita


Łacińska liturgia zawiera antysemicki fragment? | 29 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jer pią, 27 kwi 2007, 12:55:16

Nie wiem dlaczego nikt nie dodaje, że Msza trydencka:
1) niszczy środowisko naturalne i zwiększa efekt cieplarniany (świece, kadzidło)
2) nie zawiera w tekście liturgii żadnych odniesień do deklaracji praw człowieka, w szczególności do praw kobiet i osób o odmiennej orientacji seksualnej
3) dysryminuje osoby niepełnosprawne (kapłan musi być sprawny fizycznie - klękanie, pokłony - i mieć dwie ręce do gestów liturgicznych)
4) zawiera brutalne sceny przemocy (krucyfiks) i zachęca do spożywania alkoholu
5) sugeruje, że kolor biały oznacza dobro i czystość, co jest ewidentnym rasizmem (czy nikt nie widzi, jak bardzo alba przypomina strój KuKluxKlanu?!)

Słusznie więc ogranicza się dostęp do tak nietolerancyjnego i szkodliwego obrzędu. Moim zdaniem powinien on być dopuszczalny (jeśli w ogóle) tylko dla osób pełnoletnich, pod warunkiem zasłonięcia uszu i wyłączenia światła. Chętni powinni wcześniej podpisać notarialną deklarację, że Mszy nigdy nie było, nie ma i nie potrzeba.

[na wszelki wypadek zaznaczam, że to ironia... :-)]

 
mateuszwroc pią, 27 kwi 2007, 16:47:55
Jeżeli antysemityzmem jest modlenie się o nawrócenie żydów, to ja jestem antysemitą i jestem z tego DUMNY!

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
montsegur sob, 28 kwi 2007, 03:24:51

Jak tak dalej pójdzie, to może zaczniemy w ogóle najpierw pytać Zydów zanim cokolwiek u siebie zaprowadzimy, zmienimy czy przywrócimy? Przecież dla n iektórych zdaje się są „Juden, Juden, űber alles...”.

Albo może panaceum należy szukać gdzie indziej? Jeśli „Ludu, mój ludu” jest mega-antysemicka, to może, w celu pozbycia się jakichkolwiek elementów rasistowskich itd, należy odkroić z Biblii wszystkie rasistowskie fragmenty, ziejące nienawiścią do innych ludów, w tym Filistyńczyków, Kanaanitów (wobec których wszelka przemoc jest w ST uzasadniana i gloryfikowana) lub antyegipskich (przecież Koptowie jeszcze żyją!). Może wskazane byłoby też usunięcie z Biblii tych fragmentów, które mówią cokolwiek o jakimkolwiek „narodzie wybranym” czy „błogosławionej rasie”, bo może też da się sklasyfikować jako rasistowskie, szowinistyczne i w ogóle nie do pogodzenia z przesłaniem chrześcijaństwa?

Ci, którzy robią takie larmo o fragmenty liturgii powinni się na serio nad tym zastanowić, jeśli nie chcą wyjść na zwykłych bigotów...

Obawiam się, że niedługo „wypnę się” na niektórych t.zw. „liberalnych”...

Cheers!!!

 
 • Marek nie, 6 maj 2007, 01:46:21
myślący sob, 28 kwi 2007, 23:32:21
łe... jakoś maraiwici w Polsce od stu lat odporawiają Mszę trycencką po polsku i jakoś udało się im uniknąć tego "antysemickiego sformułowania".
 
verbadocent pon, 30 kwi 2007, 10:55:12
Powtórzę to co napisałem wcześniej na forum fidelitas.pl: "Owemu "pro perfidis..." należy się przyjrzęć. Jak zauważył pan Budzyński ze znajmością łaciny (nie tylko wśród "trydeuszy") jest jak jest. Tymczasem "perfidus" to nic innego jak "per-fidus", co pierwotnie oznaczało nie tyle perfidny (w dzisiejszym rozumieniu tego słowa), wiarołomny, oszukańczy, kłamliwy. "Fidus" to wierny, pewny, lojalny. A sufiks "per" wskazuje na wzmocnienie przymiotnika, do którego jest "doczepiony", tak jak "perbrevis" oznacza "bardzo krótki": per-brevis. Więc "perfidus" to raczej "zatwardziały, nieustępliwy w (swojej) wierze", bez negatywnych konotacji i epitetów". "Pierwotnie słowo "perfidus" oznaczało tyle co "bardzo wierny", "fundamentalista religijny" (używając dzisiejszej nomenklatury. Dziś słowo "perfidus" rozumiane jest jako "perfidny" czyli "pokrętny", "przewrotny", "oszukańczy".

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 
reguly pon, 30 kwi 2007, 15:24:03
Wiecej na http://wiadomosci.onet.pl/1408117,240,kioskart.html

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 
Mehmed wto, 1 maj 2007, 21:55:20
Nie jestem anty semitom ale nie obchodzi mnie zdanie żydów w stosunku do mojej religi jeszcze czego...
 
 • Mehmed czw, 3 maj 2007, 10:54:08
 • Marek czw, 3 maj 2007, 17:56:32
mateuszwroc pią, 4 maj 2007, 14:50:59
Oni nie znają granic. Teraz chcą prawosławną liturgię zmieniać: http://ekai.pl/serwis/?MID=12661

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
 • Marek nie, 6 maj 2007, 01:38:51
corka pią, 4 maj 2007, 23:51:10
Do Mateuszwroc

Jak mozna tak sie wyrazic: ze "to ja jestem antysemita i jestem z tego dumny! z wykrzyknikiem??? jak mozesz bracie , Chrzescijanie tak napisac?czy juz nie nalezysz do nas Chrzescijan-gdzie najwiekszym dobrem i przykazaniem jest miluj blizniego swego jak siebie samego.
Takie wyrazanie sie prowokuje czyjes zle mysli.-moje tez! bo jest mi przykro za to jak ty sie wyrazasz!
 
corka pią, 4 maj 2007, 23:53:17
Nie liczy sie intencja! liczy sie wyrazenie!
 
 • Ewa nie, 1 lip 2007, 18:12:15
Maciek pon, 7 maj 2007, 23:09:35
Proponuję ocenurować Księgę Izajasza. Są w niej antysemickie fragmenty brzmiące wew współczesnym języcku: "Izraelu, ty dziwko!".

---
Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń