Ponowny ślub po unieważnieniu małżeństwa

śro, 23 maj 2007, 13:47:37

Autor: Gość serwisu

Jestem rozwiedziona od 10 lat. 10 lat temu Sąd Biskupi stwierdził też nieważność małżeństwa. W Dekrecie Sądu Metropolitalnego Trybunału II Instancji napisane jest jednak: "...nie może zawrzeć nowego, sakramentalnego małżeństwa bez zgody właściwego Ordynariusza, po uprzednim zasięgnięciu opinii biegłego psychologa, lub psychiatry". Planuję za rok wyjść za mąż. Mój narzeczony jest kawalerem. Chcemy wziąć ślub konkordatowy. Gdzie powinnam się zgłosić aby uzyskać zgodę Ordynarisza? czy chodzi o Biskupa? Proszę o pomoc, obecnie mieszkam w Warszawie. Czy czekają mnie długie procedury? Dziękuję Ewa.

W wyrokach Trybunałów Kościelnych niejednokrotnie dołączana jest klauzura w postaci zapisu: Strona (strony) nie mogą zawrzeć sakramentalnego małżeństwa, bez zgody właściwego ordynariusza miejsca, po konsultacji z biegłym sądowym”.

Z pisemną prośbą o uchylenie klauzury powinna Pani zgłosić się do właściwego Trybunału Kościelnego, w tym przypadku Sądu Metropolitarnego Warszawskiego. W prawie kanonicznym określenie Ordynariusz stosuje się również m.in. do Biskupa Diecezjalnego.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran


Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070513174737760