Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Benedykt XVI i katolicyzm brazylijski

Brazylia, którą odwiedził w dniach 09-13 maja Papież Benedykt XVI ma dzisiaj 73,9 % katolików. Według danych statystycznych IBGE (Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística), z 2000 roku, Brazylia miała około 170 milionów mieszkanców, a dokładniej 169 872 856.

Najnowsze dane statystyczne, zrobione przez Fundację FGV (Getulio Vargas) wskazują, że Brazylia ma 124,9 milionów katolików, czyli 73,57% mieszkańców. W rzeczywistości religijność brazylijczyków cechuje różnorodność i synkretyzm religijny. Trudno sobie wyobrazić jakąś religię czy sektę, istniejącą w świecie, która nie byłaby w Brazylii. Podstawą do religijności brazylijczyków są wirzenia animistyczne i religie afrykańskie z czasów niewolnictwa. W ostatnich trzydziestu latach Brazylia stała się obszrem największej ekspansji kościołów ewangelickich.

Religie afrobrazylijskie pojawiły się w momencie, gdy Portugalczycy zabronili praktykować afrykańskim niewolnikom ich prawdziwego wyznania. Aby uniknąć prześladowań, niewolnicy godzili się na przyjęcie sakramentów i uczestnictwo w ceremoniach katolickich, akceptując nawet nadanie ich afrykańskim bożkom imion świętych katolickich, ale równocześnie nie zrywali ze starymi wierzeniami i tradycyjnymi formami ich wyznawania. Do najbardziej ortodoksyjnych kultów należy candomblé (znany w okolicach Rio de Janeiro pod nazwą macumba).

W roku 1991 katolików było 83,34%. Religijność Brazylijczyków w procentach nadal jest wysoka. Ilość niewierzących zmniejszyła się z 7,4% w roku 2000 do 5,1% w 2003. W Brazylii pracuje 18 685 księży diecezjalnych i zakonnych, co daje średnio 1 księdza na 10 tysięcy mieszkańców. Pomimo stabilności procentowej katolików, dane statystyczne z roku 2000 wskazują, że ilość pastorów była większa od księży katolickich. Jest 17,9 razy więcej pastorów ewangelickich na ilość wiernych od księży katolickich. Ilość pastorów jest 3,7 razy większa od księży katolickich. W roku 1999 jeden pastor przypadał na jednego księdza katolickiego.

Brazylia ma 23,1% ewangelików i ich ilość cały czas wzrasta z 9% w roku 1991 do 16,2% w 2000 i do 17,9% w 2003. Według najnowszych danych z 2007 ewangelików jest 43,6 milionów, co oznacza 23,1% populacji.

Ewangelicy koncentrują się przede wszystkim w dużych miastach. Natomiast wiekszość katolików, czyli 84,26% mieszka na prowincji w stosunku do 7,17% ewangelików. Kobiety dominują w religiach Brazylii, według badań, przeprowadzonych przez Instytut Badań Statystycznych (CENSO), roku 2000, w 43 na 50 wyznań.

W 2003 roku 3,98% kobiet deklarowało się niewierzących w stosunku do 6,32% mężczyzn. Według danych statystycznych, w Rio de Janeiro jest najmniej katolików, czyli 56,19% i jednocześnie najwiekszy procent niewierzących, czyli 15,76% mieszkańców. Najwięcej katolików jest w stanie Piaui czyli 90,03%. Jeśli chodzi o ewangelików, to jest ich najwięcej w stanie Rondonia, czyli 27,15%.

Katolicy brazylijscy zadają sobie pytanie, na ile wizyta Papieża Benedykta XVI wpłynie korzystnie na wzrost ilości wiernych Kościoła Katolickiego w „Ziemi Krzyża”.

Ks. dr Adam Kowalik SAC
Rio de Janeiro

Bardzo prosimy autora tekstu o kontakt pod z redakcją (redakcja@kosciol.pl)



Opcje Artykułu

Benedykt XVI i katolicyzm brazylijski | 14 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Benedykt XVI i katolicyzm brazylijski
GAIGER czw, 17 maj 2007, 13:23:23

Z całym szacunkiem dla księdza, ale jako osoba wykształcona w seminarium powinna umieć odrózniac wyznania protestanckie i wiedziec że ewangelicy to zeledwie jedno z wielu wyznań wchodzących w skład Protestantyzmuu, mimo że de facto sa oni (Kościół Ewangelicko-Augburski i pokrewne) ojcami Protestantyzmu. W Brazylii natomiast najbardziej rozwija się protestantyzm ewangeliczny, a z tego nurtu najszybiciej tzw. Pentekostalizm, czyli ruch Zielonoświątkowy. Liczni są tez Baptyści i wogóle różne koscioły Ewangeliczne, natomiast samych ewangelików nie ma aż tak dużo. Generalnie w Ameryce Południowej od ok 30 lat narastającą stale mtendencją jest odchodzenie ludzi z Kościoła KAtolickiego do róznych Kosiołów i Wspólnot Chrześcijańskich.

Dlaczego tak się dzieje to osobny temat, ale zjawisko to jest masowe w większości krajów Ameryki Południowej i Środkowej, ma miejsce też w Afryce i w o wiele mniejszym stopniu w niektórych krajach Europejskich. Widocznie ludzie znajduja w tych Kościołach coś czego nie mogą znaleźć w KK , ciekawe jak będzie wyglądała mapa wyznaniowa tyh krajów za 25 i 50 lat ?

---
Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

 
Benedykt XVI i katolicyzm brazylijski
Kowalik Adam czw, 17 maj 2007, 15:15:26

Mój Drogi,

w Brazylii, gdzie pracuję od 18 lat i skąd piszę ten artykuł, termin „ewangelik” jest używany jako określenie religii protestanckiej. Dlatego nie używa się terminu „protestant”. W języku niemieckim termin „Evangelisch” jest używany w przypadku kosciołów terytorialnych, powstałych w XVI w., a termin „Evangelikal” jest używany w późniejszym rozwoju protestantyzmu. W języku angielskim „Evangelical” jest referencją protestantysmu konserwatywnego, nie fundamentalizmu i nie liberalnego, basowanego na Biblii.

Przy tej okazji podam listę niektórych Dominacji Ewangelicznych w Brazylii: Luteranizm, Anglikanizm, Kalwinizm, Presbiterianism, Anabaptysci, Metodysci, Baptysci.

Listę bardziej kompletną znajdziesz na stronie: http://pt.wikipedia.org/wiki/Lista_de_Denomina%C3%A7%C3%B5es_Evang%C3%A9licas_no_Brasil Ks. Adam – autor artykułu

 
4 Tajemnica Fatimska
Magdzia nie, 20 maj 2007, 20:10:55

Mam pytanie na temat Tajemnicy Fatimskiej.Dlaczego nikt nie chce powiedziec o 4 Tajemnicy Fatimskiej???!!!Temat tej 4 Tajemnicy to koniec swiata!!<Rozumiem,ze ludzie zaczna panikowac ale beda wiedziec co ich czeka!!Nasza wiara nakazuje nam aby ludzie byli miedzy soba szczerzy a wychodzi na to,ze tak jak i  ludzie tak i papiez nie sa wierni!!!!Moze nie jestem swieta itd ale  gdyby mnie i ludzi nie bylo to szczerze??Nie bylo by tego swiata!!!Tak jak ja to na pewno wiele wiele ludzi chcialoby dowiedziec sie co nas czeka!!!!!Cala wielka Tajemnice Fatimska zna nasz kochany papiez  i inni w Watykanie!!!Prosze mi odpowiedziec na to co napisalam i przepraszam za inny temat rozmowy ;-)))Pozdrawiam z powazaniem Magda!!!
 

Szukaj

Menu Użytkownika






Nie pamiętasz hasła?

Polecamy





EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy



 • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń