Papież kontra Indianie

pią, 18 maj 2007, 12:32:03

Autor: Łukasz Gawryś

Masowa chrystianizacja Indian nie pogwałciła ich praw – powiedział Benedykt XVI w czasie otwarcia V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Teologowie, politycy oraz organizacje walczące o prawa Indian ostro skrytykowały wystąpienie biskupa Rzymu zarzucając mu europocentryzm.

Według papieża Indianie chcieli zostać chrześcijanami bo nie wiedząc o tym, szukali nieznanego Boga w swych bogatych tradycjach religijnych, a Chrystus był Zbawicielem, którego pragnęli w milczeniu.

Papież jest dobrym teologiem, ale opuścił chyba kilka lekcji historii - powiedział teolog Paulo Suess, doradca rady ds. misji wśród Indian przy brazylijskim episkopacie. Przewodniczący Narodowej Fundacji ds. Indian twierdzi, że Jako antropolog i historyk jestem zobowiązany stwierdzić, że 500 lat temu religię katolicką siłą narzucono tubylczej ludności. Wypowiedz skrytykował również Roberto Olivares, przewodniczący organizacji promującej Indian z Oaxaca w Meksyku. Pełnomocnik ds. rasizmu w Gwatemali, gdzie 42% ludności uważa się za Indian, zarzucił papieżowi fałszowanie historii.

Protestujący przypominają, że w XVI wieku Hiszpanie i Portugalczycy czynili z Indian niewolników i brutalnie ich zabijali. Kolonizacja zdziesiątkowała ludność tubylczą. Szacuje się ze w samym Meksyku w roku 1519 żyło 25 milionów Indian, których liczba na skutek postępów konkwistadorów spadła do 2,6 miliona w 1568 roku.

Papież wyraził się też krytycznie o odradzaniu się starych religii Indiańskich, twierdząc że "utopia powrotu do ożywienia religii prekolumbijskich przez oddzielenie ich od Chrystusa i Kościoła powszechnego nie byłaby postępem, ale regresem".

Źródło: gazeta.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2007051812320324