Benedykt XVI o młodzieży

czw, 14 cze 2007, 14:52:18

Autor: Jacek Lehr

Konieczne jest uwzględnianie w wychowaniu młodzieży negatywnego wpływu mediów szerzących relatywizm i postawy konsumpcyjne – uważa papież. Podczas kongresu diecezji rzymskiej Papież postawił diagnozę dotyczącą wychowania młodych pokoleń.

Wiele rodzin jest nieprzygotowanych do pełnienia zadań wychowawczych, a nawet wydają się nie zainteresowane chrześcijańską edukacją młodego pokolenia. Przyczynia się też do tego kryzys licznych małżeństw. Tym niemniej rzadko się zdarza, by rodzice byli zupełnie obojętni na ludzką i moralną formację swych dzieci. To otwiera je na przyjęcie pomocy wychowawczej ze strony parafii, oratoriów, wspólnot młodzieżowych czy przede wszystkim innych rodzin chrześcijańskich.

Wobec szerzenia się relatywizmu wychowanie do wiary staje się coraz trudniejsze. Nieraz nie przekazuje się wartości, a tylko umiejętności. To jednak nie może wystarczyć. Konieczne jest prowadzenie młodych do spotkania z Chrystusem. Autentyczne wychowanie wymaga osobistej bliskości i świadectwa.

Benedykt XVI wskazał na konieczność wychowywania do dojrzałej wolności i do odważnego podejmowania definitywnych decyzji na całe życie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070614145219177