Podwójne śluby

nie, 22 lip 2007, 19:31:54

Autor: Gość serwisu

Mam pytanie. Jestem wyznania prawosławnego a mój narzeczony jest katolikiem. Chcemy sie pobrać i zgodził się wziąć ślub w cerkwi. Jest jednak problem - moja przyszła teściowa chce abyśmy wzięli podwójny ślub tj. aby był w kościele a potem w cerkwi. Dowiadywałam się, że nie jest tylko możliwe. Jedynie ksiądz może być obecny w cerkwi i po ślubie może udzielić błogosławieństwa. Poradźcie co robić, bo ja już nie mam siły na tą kobietę. Przecież śluby prawosławne są w piątki lub niedziele a katolickie w soboty. To niemożliwe.

W przesłanym liście generalnie ma Pani rację. Nie ma możliwości podwójnego obrzędu ślubu, bowiem nie można powtórzyć tego samego, ważnego ślubu. Tę prawdę, że ślub udzielony w cerkwi jest ważny i nie da się go powtórzyć należy powtórzyć przyszłej teściowej. Co do udzielenia błogosławieństwa przez katolickiego księdza, ważne jest aby załatwić wszystkie formalności przy małżeństwach mieszanych. Pomocne mogą okazać się materiały zamieszczone na portalu oraz koniecznie wspólna wizyta u proboszcza narzeczonego.

Kwestia piątku, soboty czy niedzieli nie wnoszą nic do sprawy, aczkolwiek, jeśli ślub planowany jest na piątek a po nim zabawa weselna, należy zadbać o uzyskanie od katolickiego proboszcza dyspensy na zabawę. Piątek jest w Kościele Katolickim dniem pokutnym.

Jakub Sowiński

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2007071519315249