Harry Potter pomocą w upowszechnianiu chrześcijaństwa

czw, 19 lip 2007, 00:01:09

Autor: Mirosław Miarczyński

Tuż przed premierą ostatniego tomu o Harrym Potterze Kościół Anglii wydał przewodnik mający pomóc używać książek J.K. Rowling do popularyzacji chrześcijaństwa. Poradnik jest kierowany głównie do osób pracujących z młodzieżą. Jego autor ma już praktykę - wydał podobną publikację na temat kreskówki "Simpsonowie".

Książki i filmy o chłopcu-czarodzieju są zazwyczaj ostro atakowane przez chrześcijańskich przywódców za propagowanie magii i okultyzmu. Jednak w ostatnich latach fenomen serii i jej popularności wśród ogromnej rzeczy dzieci i młodzieży zwrócił uwagę osób pracujących z tymi grupami wiekowymi w kościołach.

Były arcybiskup Canterbury, George Carey, podkreślał że filmy i książki o Harrym Potterze stawiają bardzo ważne pytania o dobro, zło i ich granice.

Książki Rowling są komplementowane także przez innych anglikańskich hierarchów - biskup Oksfordu John Pritchard nazwał autorkę Pottera "wielką pisarką". - Choć świat Pottera jest tak różny od naszego, Harry i jego przyjaciele muszą borykać się z takimi samymi problemami i dylematami, jak większość z nas. Jezus także uczył nas przez przypowieści - powiedział Pritchard.

Autorem przewodnika o Potterze i chrześcijaństwie jest 24 letni Owen Smith. W swojej książce podkreśla on że świat magiczny J. K. Rowling jest stworzony w taki sam sposób jak magiczny świat C. S. Lewisa. Twierdzi też, że książki o Potterze nie zachęcają do okultyzmu, mogą natomiast stać się doskonałym "punktem zaczepienia" dla wielu tematów stricte chrześcijańskich. Uważa, iż potępianie książek i zabranianie ich czytania znacznie mocniej zniechęci młodych ludzi do chrześcijaństwa niż wspólne czytanie Pottera i odwoływanie się do tej popularnej serii w rozmowach o Jezusie Chrystusie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070719000109840