Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

W złym momencie

Przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów Republiki Czeskiej i zarazem zwierzchnik Kościoła Braterskiego w Republice Czeskiej, Pavel Cerny w związku z ostatnim dokumentem Watykanu uznającym Kościół Katolicki za jedyny Kościół Chrystusowy wydał oświadczenie, którego nieoficjalny przekład prezentujemy poniżej.


Nowy dokument określający Kościół Katolicki za "jedyny rzeczywisty Kościół Chrystusowy" przyszedł w nieodpowiednim czasie. W Repulice Czeskiej w styczniu 2007 rada kościołów podpisała z Kościołem Katolickim Charta Oecumenica. W karcie tej mówi się o współpracy kościołów i wspólnym obowiązku budowania jedności. Ciężko prowadzi się wszak dialog ekumeniczny i buduje jedność jeśli podważa się jego kościelną tożsamość. Obawiam sie, że nowy dokument nieszczęśliwym sposobem ingeruje w proces ekumeniczny, powoduje ból i pogłębia podział, a to tuż przed trzecim europejskim spotkaniem przedstawicieli kościołów w Rumunii, we wrześniu 2007.

Z drugiej strony ta eklezjologiczna wypowiedź nie jest niczym nowym. Kościół katolicki według swojej nauki uważa ostatnie kościoły za chrześcijan drugiej kategorii. Nieraz hamuje to ekumenizm, ale staramy się to pokonać i obecnie możemy obserwować wiele dających nadzieję znaków, które zaznaczają, że nietaktowne i bezduszne wypowiedzi Watykanu nie powstrzymają ekumenicznego ruchu.

Według nas, Kościół jest tam, gdzie głosi się Słowo Boże i gdzie sprawuje się ustanowione przez Chrystusa sakramenty. Sukcesję apostolska rozumiemy w duchowym sensie, jako wierność nauce apostołów wyrażonej w Piśmie Świętym. Tak jak to określili na przykład teolodzy ruchu husyckiego na soborze bazylejskim w tzw. "sędzim chebskim" (1432). Najwyższą miarą dla nich nie były poglądy przedstawicieli instytucji, ale "za najsprawiedliwszego i nieuprzedzonego sędziego będzie uznawane Prawo Boże, Chrystusowy styl życia oraz apostołów i pierwotnego Kościoła z tymi soborami i nauczycielami, którzy w nich mają prawdziwe fundamenty."

Mniema, że ani hierarchiczne pojęcie Kościoła samo w sobie nie zapewnia rzeczywistej kontynuacji z Chrystusem i jego apostołami. Jest poważnym pytaniem, czy monopol na "jedyny prawdziwy Kościół" i "dysponowanie pełnią środków błogosławieństwa" Kościoła nie paraliżuje a nie wpędza do fałszywego samozadowolenia i szańców izolacji.

Ufam pewnie, że niedawny skłon w stronę liturgii trydenckiej (7.7.2007) i nowe wyznaczenia w stosunku do pozostałych chrześcijan (10.7.2007) nie są sygnałem próby powrotu do katolicyzmu przedsoborowego. Wierzę, że w Kościele katolickim jest wielu chrześcijan, którzy prowadzą dialog i współpracują na fundamencie wzajemnego respektu, szacunku i miłości.W złym momencie | 10 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jakub wto, 24 lip 2007, 00:09:40
Generalnie lubię wypowidzi Pana Czernego, ale dopuścił się semantycznego nadużycia:

Kościół katolicki według swojej nauki uważa ostatnie kościoły za chrześcijan drugiej kategorii.

Nie jest to prawda. KRK uważa niekatolików i nierpawosławnych za Wspólnoty Kościelne, równocześnie nie ocenia ich pojedynczo za jakąś drugą kategorię na co wskazuje przejście od słowa "Kościół" (z definicji wspólnota) do słowa "chrześcijanie/chrześcijanin" które jest określeniem jednostki lub jednostek.


---
Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

 
mateuszwroc wto, 24 lip 2007, 10:02:11
"Ufam pewnie, że niedawny skłon w stronę liturgii trydenckiej (7.7.2007) i nowe wyznaczenia w stosunku do pozostałych chrześcijan (10.7.2007) nie są sygnałem próby powrotu do katolicyzmu przedsoborowego."

A ja ufam, że to jest sygnał powrotu do katolicyzmu przedsoborowego.

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
 • Andrzej wto, 24 lip 2007, 11:29:47
Mogrim wto, 24 lip 2007, 11:58:50
A ja mam nadzieję, że Kościół się opamięta i wróci do starych dobrych czasów przedsoborowych. Sam fakt, że jakiemuś "odłączonemu bratu" (dawniej: heretykowi) się to nie podoba świadczy o tym, że byłaby to dobra rzecz.

---
"Nie argumenty, ale codzienny harmider pomoże ci najlepiej, aby utrzymać twojego pacjenta z dala od Kościoła" - Listy starego diabła do młodego; C.S. Lewis

 
LuTom śro, 25 lip 2007, 12:49:21
Ja też mam nadzieję, że KK się opamięta.
 
spaghettimonster śro, 25 lip 2007, 20:36:46

Jeżeli Chrześcijanie będą na siebie warczeć i kłócić się między sobą o to który Kościół jest tym jedynym prawdziwym Kościołem Chrystusowym,  to nawet nie spostrzegą jak Islam opanuje Europę. Nie żebym szczególnie kochał Chrześcijaństwo, ale Islam budzi we mnie odrazę.

Islam - religia pokoju: http://www.youtube.com/watch?v=qOhqai0Pzdk

"Pokojowa" demonstracja Muzłumanów w Londynie: http://www.youtube.com/watch?v=vEs-T-2Zi_s

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń