Kongregacja Nauki i Wiary odpowiada na zarzuty

śro, 25 lip 2007, 22:29:24

Autor: Maria Czerw

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, abp Levada, i jej sekretarz, abp Amato, ustosunkowali się do zarzutów napływających z całego świata w związku z opublikowaniem dokumentu - instrukcji o tożsamości katolickiej w dialogu ekumenicznym.

Dokument stwierdza, że "Chrystus „ustanowił na ziemi" jedyny Kościół i uczynił go jako „widzialne zrzeszenie i wspólnotę duchową", która od początku i na przestrzeni historii wciąż istnieje i będzie istnieć, i w której to jedynie pozostały i pozostaną wszystkie elementy ustanowione przez samego Chrystusa."

“Odpowiedzi na pytania dotyczące niektórych aspektów nauki o Kościele” precyzyjnie ukazują katolikom ich tożsamość kościelną, bowiem dialog ekumeniczny musi być budowany z jednej strony na prawdzie a z drugiej na świadomej tożsamości interlokutorów – mówił abp Amato na spotkaniu z hiszpańskimi dziennikarzami. Dla dialogu ekumenicznego ważne jest uznanie, że Kościół Chrystusowy nie jest jakimś mitem czy ideałem, który zrealizuje się wraz z osiągnięciem jedności przez wszystkie Kościoły, ale że jest on rzeczywistością historyczną – dodał sekretarz Kongregacji Nauki Wiary. Ale sformułowanie „Kościół Chrystusowy historycznie trwa w Kościele katolickim” nie oznacza jakiejś eklezjalnej „próżni” poza nim – wyjaśniał abp.

Przebywający w San Francisco kard. Levada wyjaśniał, że notyfikacja jest wewnętrzkatolickim dokumentem roboczym, który nie ma na celu obniżania wartości innych wspólnot religijnych. Uznaje się w nim obecność elementów świętości i prawdy poza Kościołem katolickim. Duch Święty działa również w innych Kościołach i wspólnotach. Dokument prostuje błędne przekonanie niektórych katolików – występujące również w USA – że sami mogą kształtować Kościół. „Tymczasem sam Bóg tworzy Kościół – powiedział kard. Levada. – Otrzymujemy go jako dar Boży”.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070725222923201