Bp Farell: dokument o Kościele przedstawiony w mediach niekompletnie i jednostronnie

pon, 30 lip 2007, 18:17:28

Autor: Maria Czerw

W dokumencie “Odpowiedzi na pytania dotyczące niektórych aspektów nauki o Kościele” pada również stwierdzenie, że „Według doktryny katolickiej można powiedzieć, że Kościół Chrystusowy jest obecny i działa w Kościołach i Wspólnotach kościelnych nie będących w pełnej komunii z Kościołem katolickim” - przypomina Bp Brian Farrell.

Sekretarz watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu zwraca uwagę na różnice w pojmowaniu Kościoła, występujące między poszczególnymi wyznaniami chrześcijańskimi. - I nam katolikom nie jest miło słyszeć, kiedy prawosławni uważają się za jedynych kontynuatorów Kościoła niepodzielonego pierwszego tysiąclecia – zastrzega biskup. Tak samo w sercu reformacji znajduje się radykalna krytyka Kościoła katolickiego, który według protestantów nie pozostał wierny Chrystusowi i Pismu Świętemu. Nie powinni się zatem dziwić, że pojmujemy Kościół inaczej niż oni.

W dokumencie przypomniano, że „pełnia powszechności Kościoła, rządzonego przez Następcę Piotra i Biskupów w komunii z nim, z powodu podziału chrześcijan natrafia na przeszkodę, by w pełni urzeczywistnić się w historii”. Tak więc – dodaje sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan – katolicy nie mogą czuć się samowystarczalni.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070730181727874