Portugalia: życie jeszcze nie przegrało

pią, 3 sie 2007, 20:58:20

Autor: Jacek Lehr

Portugalskie media donoszą, że aż 80 procent ginekologów odmawia dokonywania zabiegu aborcji. Ustawa premiera Socratesa stała się jednym z głównych projektów socjalistycznej ekipy. Mimo, że lutowe referendum było nieważne z uwagi na niską frekwencję lewicowy rząd postanowił przyjąć jego wyniki parlamentarną uchwałą. Rządowa ustawa została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

W lutowym referendum wzięło udział zaledwie 40 proc. uprawnionych i głosowanie było nieważne. Socrates wytłumaczył jednak, że skoro 58 proc. biorących udział powiedziało "tak", to Portugalczycy chcą aborcji.

Na wyniku referendum zaważył bojkot środowisk katolickich, które liczyły, że będzie ono nieważne.

Ustawa, pochodząca z 1984 r., przewidywała karę do trzech lat więzienia dla kobiety, która podda się nielegalnej aborcji, i od dwóch do ośmiu lat więzienia dla lekarza, który jej dokona. W chwili obecnej prawo portugalskie dopuszcza zabijanie dzieci do 10 tygodnia życia.

Motywacja głosujących za niekaralnością aborcji często związana jest z kompleksem „odstawania” od zsekularyzowanych krajów zachodnich, „wolnych od jakiegokolwiek wpływu Kościoła i moralności” – twierdzą zwolennicy ochrony życia.

W wielu szpitalach nie da się usunąć ciąży, bo nie ma żadnego ginekologa, który byłby gotów to uczynić. Socjaliści sprowadzają więc prywatne kliniki aborcyjne z sąsiedniej Hiszpanii.

Lewica jest zdeterminowana. "Sprowadzają do Portugalii lekarzy zza granicy, wiem, że przyjeżdżają do nas hiszpańscy ginekolodzy gotowi usuwać ciąże" - mówi doktor Malta w wypowiedzi dla Dziennika. Niedawno jedna z amerykańskich gazet zamieściła reportaż o prywatnej klinice hiszpańskiej, która otwiera swoje przedstawicielstwo w Lizbonie. "My jesteśmy pierwsi, po nas przyjedzie tu wielu innych" - mówiła właścicielka placówki Yolanda Hernandez.

Posłuszeństwo rządowi wypowiedziała autonomiczna wyspa Madera, a kontrowersyjna ustawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa zagroziła tymczasem nie tylko jedności środowiska lekarskiego, ale również jedności państwa. Madera, konserwatywna wyspa na Oceanie Atlantyckim, poinformowała parę miesięcy temu, powołując się na swój status autonomiczny, że nie podporządkuje się nowemu prawu. Kryzys między rządem wyspy i władzami w Lizbonie do dziś nie został zażegnany.

"Lizbona nie ma prawa narzucać autonomii prawa, przeciwko któremu ludność Madery głosowała w 64 proc." - mówił niedawno lokalny przedstawiciel władz Francisco Jardim Ramos.

Autonomiczny rząd i organizacje przeciwników aborcji zaskarżyli dzieło Socratesa do Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok ma zapaść w ciągu najbliższych miesięcy.


Dziennik

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070803205820325