Smutna historia z Częstochowy

wto, 7 sie 2007, 23:16:00

Autor: Jacek Lehr

W Częstochowie zdewastowano zabytkowy cmentarz żydowski. To prawdopodobnie największe od wielu lat zniszczenie nekropolii w Europie - informuje KAI.

Antysemickie graffiti na 100 zabytkowych macewach odkryła przedwczoraj, 7 sierpnia, straż miejska w Częstochowie. Zdewastowany cmentarz jest cennym zabytkiem z końca XVIII w.

Sprawcy zniszczyli nagrobki malując na nich czarnym sprayem antysemickie napisy, powieszone Gwiazdy Dawida, swastyki i znaki celtyckie. Dziś informacja dotarła do Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Jutro prawdopodobnie naczelny rabin Polski Michael Schudrich spotka się z prezydentem Częstochowy, w celu ustalenia, w jaki sposób oczyścić macewy i uporządkować cmentarz.

Komentarz

Smutna sprawa: dla Żydów i dla Polaków. To nic przyjemnego mieszkać czy powracać do kraju, w którym chuligani upodobali sobie niszczenia nagrobków twoich bliskich. Polacy zaś będą znowuż obwoływani naczelnymi antysemitami Europy, niesłusznie.

Ci, którzy to zrobili nie lubią Pana Boga, bo nikt inny nie zakłócałby spokoju zmarłym. Wandale – przypuszczam – równie ochoczo napastują chrześcijańskie groby. Antysemityzm to tylko dodatek do antyteizmu powiedziałby zmarły kard. Lustiger.


Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2007080723163136