Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Eutanazja w ocenach Polaków

Eutanazja jest różnie definiowana, najczęściej używanymi synonimicznymi określeniami są tu: „pomoc w umieraniu” lub „wspomagane samobójstwo”. Jednym z warunków podjęcia działania tego rodzaju (w krajach, gdzie eutanazja jest dozwolona) jest jednoznaczne wyrażenie woli pacjenta będącego w pełni świadomym i zdrowym psychicznie.

CBOS kilka miesięcy temu przeprowadził badania, z których wynika, że 37% Polaków uważa, iż lekarze powinni spełniać wolę cierpiących, nieuleczalnie chorych ludzi, którzy chcą zażyć środki powodujące śmierć. 47% sprzeciwia się takim poczynaniom.

Opinia Polaków na ten temat uległa modyfikacji w porównaniu z okresem ubiegłym. W latach 1988- 2001 postępowała akceptacja dla pomocy w umieraniu. W ostatnich latach aprobata dla eutanazji zmniejszyła się. Negatywna opinia co do eutanazji najwyższa jest wśród osób starszych i religijnych.

Poparcie dla eutanazji, bądź jego brak okazało się zależne od sposobu zdefiniowania tej czynności. Np. odłączenie specjalistycznej aparatury podtrzymującej funkcje nieprzytomnego od lat pacjenta uważa za dopuszczalne aż 55% (poparcie dla eutanazji niezdefiniowanej – 35%) , sprzeciwia się temu 29% (w przypadku eutanazji niezdefiniowanej – 48% to przeciwnicy).

Senior.plOpcje Artykułu

Eutanazja w ocenach Polaków | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Eutanazja w ocenach Polaków
corka czw, 9 sie 2007, 18:46:28

Kiedy mam przed soba dziadka (tak jak dzis)94 lata! trzeba go sztucznie dokarmiac-pomyslalam sobie, ze tego nie moglaby robic wnuczka czy corka. Dlatego pewnie chirurdzy-nie operuja ludzi z rodziny-poprostu nie mozna by bylo pogodzic tego z sumieniem. Ja jestem zdania, ze ludzie, ktorzy czekaja na smierc i maja bole-to nalezy te bole im usmierzyc!.

       Pan Bog dal kazdemu czlowiekowi z osobna wolna wole-a czlowiek chce zglobalizowac te wolna wole i za innych podejmowac decyzje.

To nie jest zgodne z istota stworzenia.

Dla niektorych smierc-to jest jedyna droga zycia-bo tak dla niektorych jest-i prosze Panstwa...dla takich oto ludzi -powinno byc wszystko dostepne w aptece-wogole powinno byc wszystko dostepne w aptece.

---
Anita Priv
przepraszam za bledy z przyczyn:zacina mi sie komputer;)i 10001 innych powodow.

 
Eutanazja w ocenach Polaków
tulipan506 pią, 14 gru 2007, 18:46:53

Eutanazja to niezwykle poważny  i trudny problem. Dlatego nie może być w tej sprawie żadnych przekłamań i robienia ludziom wody z mózgu. Niestety, sama byłam kilkakrotnie świadkiem, kiedy  KSIĄDZ -CZŁOWIEK PRZECIEŻ WYKSZTAŁCONY, WIĘC NA PEWNO ZNAJĄCY ZNACZENIE TEGO SŁOWA- mówił podczas mszy, że eutanazja jest to... ŚWIADOME DOBIJANIE LUDZI STARYCH I CHORYCH!!!! Widziałam twarze staruszek, słuchających tych słów...One wierzyły swemu księdzu, bo przecież to mądry człowiek. Nic dziwnego, że słowo "eutanazja" tak je przeraża.

Uważam, że jeśli nieuleczalnie chory człowiek kilkakrotnie wyrazi wolę zakończenia swego życia, by skończyły się jego cierpienia- należy jego wolę uszanować. I to niekoniecznie poprzez danie mu śmiertelnego zastrzyku. WYSTARCZY GO ODŁĄCZYĆ OD MILIONA RUREK, KTÓRE NA SIŁĘ PODTRZYMUJĄ GO PRZY ŻYCIU.

Ci, którzy twierdzą, że to jest niehumanitarne, niech się zastanowią: czy podtrzymywanie NA SIŁĘ  chorego przy życiu  i przedłużanie jego cierpienia- to jest  troska o tegoż chorego, czy... o własne sumienie? "Zrobiliśmy wszystko, by go ratować"- możemy powiedzieć sobie później, mając poczucie dobrze spełnionego obowiązku, żeśmy ratowali życie. A dlaczego naszej troski o chorego nie pokazać inaczej? Na przykład: być przy nim, zabrać go  ze szpitala domu, trzymać za rękę, rozmawiać, POMÓC GODNIE  ODEJŚĆ  W TAKIM CZASIE, JAKI WYZNACZYŁ MU SAM PAN BÓG. Nie, my koniecznie chcemy być lepsi od Pana Boga i dla własnego poczucia  "czystego sumienia" podłączamy naszą bliską osobę do miliona rurek i innych podtrzymywaczy życia... Chory jest odarty ze wszystkiego - z prawem do godnej śmierci włącznie...

Powiedziałam swojej rodzinie, że jeśli - nie daj Boże ja będę umierająca- nie chcę być trzymana przy życiu na siłę.  Chcę umrzeć godnie, jak CZŁOWIEK a nie PRZEDMIOT. Pan Bóg wie, kiedy to ma nastąpić....

 
Eutanazja w ocenach Polaków
reguly pon, 16 mar 2009, 13:13:51

Ciekawy watek o eutanazji:

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=173003

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=126880

 

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń