Benedykt XVI: apokaliptyczny smok posługuje się propagandą

czw, 16 sie 2007, 18:14:58

Autor: Marcin Stanowiec

W parafialnym Kościółku w Castelgandolfo Benedykt XVI przewodniczył mszy św. w Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. W homilii Papież nawiązał do czytań liturgicznych i apokaliptycznego obrazu wielkiego Smoka barwy ognia.

"Dostrzegamy urzeczywistnioną na nowo ową siłę czerwonego smoka w wielkich dyktaturach minionego wieku. Potęga nazizmu i stalinizmu przenikała każdy zakątek. Wydawało się niemożliwe, aby wiara mogła przetrwać w dłuższym wymiarze czasu" - zauważył Ojciec Święty.

Benedykt XVI jest przekonany, że także dziś istnieje ów smok na nowe i różne sposoby w materialistycznych ideologiach głoszących, że myśl o Bogu, że zachowywanie przykazań jest rzeczą absurdalną, przestarzałą. Głoszą one, że warto żyć jedynie dla siebie, brać z życia wszystko, co w danej chwili się da: użycie, egoizm, rozrywkę. (...) I znów zdaje się, że nie sposób przeciwstawić się owej dominującej mentalności, posiadającej wielką siłę, także medialną i propagandową. (...) "Również dzisiaj wydaje się, że nie można zwyciężyć smoka. Bóg jest jednak także dzisiaj silniejszy od smoka. To miłość zwycięża, a nie egoizm!" - stwierdził Papież.

Benedykt XVI wskazał także na symboliczne znaczenie apokaliptycznej Niewiasty, która cierpi bóle rodzenia i uchodzi na pustynię przed smokiem. Jest ona typem Kościoła pielgrzymującego, który nieustannie prześladowany, wciąż niesie Boga światu pełnemu przemocy. „We wszystkich udrękach Kościół cierpiąc zwycięża, jako znak obecności Boga w świecie nienawiści i egoizmu” – powiedział Papież.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070816181457515