Nowosielskiego obrazy nie ręką ludzką malowane

pią, 17 sie 2007, 11:49:27

Autor: Jerzy Piątek

W Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA na Zamku w Książu od kilku dni czynna jest wystawa ikon Jerzego Nowosielskiego „Obraz nie ręką ludzką malowany”. Dzieła jednego z najwybitniejszych żyjących polskich malarzy zestawione są z dawnymi ikonami, które stały się prawzorami, czyli archetypami dla jego twórczości. Ekspozycja w Wałbrzychu otwiera międzynarodową trasę wystawienniczą.

84-letni dziś Jerzy Nowosielski karierę artystyczną rozpoczynał jako asystent Tadeusza Kantora. W latach socrealizmu artysta wybrał własną drogę i - na przekór panującym w latach50. w Polsce tendencjom – zajął się sztuką sakralną. Obecnie uznawany jest za najlepszego polskiego pisarza ikon i za jednego z najwybitniejszych w świecie. Dorobek artysty przedstawiony jest w Galerii BWA na pięknym Zamku Książ w Wałbrzychu.

Jak piszą organizatorzy wystawy, jej idea „dotyka tematu ikony przedstawionej w nowatorski sposób, ukazując wspólne założenia tematyczne i teologiczne, od czasów Bizancjum po współczesność. Wystawa ukaże również rozwój wybranych dwunastu typów ikonograficznych”. Współczesne obrazy religijne zestawione są ze starymi ikonami, które były dla Nowosielskiego prawzorami.

Zabytkowe dzieła zostały pożyczone z kilku ukraińskich kolekcji: z Muzeum Narodowego we Lwowie i Kijowie, Narodowego Kijowsko-Peczerskiego Muzeum Historyczno-Kulturalnego w Kijowie, Muzeum Sofii Kijowskiej. Część pokazywanych w Wałbrzychu starych ikon pochodzi z polskiego Muzeum Ikon w Supraślu Odział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W sumie w komnatach zamkowych prezentowanych jest blisko sto dzieł.

Wystawa w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki otwiera międzynarodową trasę wystawienniczą. Następnie od października wystawa wyruszy do Rumunii, Bułgarii, Grecji, Niemiec, Kijowa oraz do czterech miast w Polsce. Trwają rozmowy dotyczące zakończenia trasy wystawienniczej w Watykanie. Ekspozycję w Ksiżu będzie można oglądać do końca września.

Źródło: Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070817114927825