Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Luteranie w USA rozważają bojkot Izraela

Amerykański Kościół Ewangelicko-Luterański, który w Stanach Zjednoczonych zrzesza prawie pięć milionów wiernych, na swojej dorocznej konwencji w Chicago w zeszłym tygodniu podjął kroki idące w kierunku częściowego bojkotu produktów pochodzących z Izraela.
W sobotę zgromadzenie, będące najwyższą władzą ustawodawcza kościoła, przyjęło rezolucję wzywającą do podjęcia kroków mających na celu rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego poprzez nakłanianie do inwestycji w Autonomię Palestyńską.

Z wiadomości, które można odczytać na stronach internetowych: Episcopal Life Online Web, według biskupa Christopher’a Epting’a – osoby odpowiedzialnej w Kościele Ewangelicko-Luterańskim za dialog międzywyznaniowy, równocześnie zastępcy biskupa-przewodniczącego, zgromadzenie wyraziło potrzebę rozważenia możliwości odrzucenia zakupu produktów pochodzących z Izraela, jak również inwestowania w jakąkolwiek działalność mającą miejsce na terenie osiedli żydowskich.

Informacja na temat tej decyzji nie pojawiła sie jednak na stronach agencji informacyjnej Amerykańskiego Kościoła Ewangelicko -Luterańskiego.

Według blogu internetowego: “Pondering Pastor”, sobotnia debata na temat rezolucji zakończyła się „przyjęciem poprawki wzywającej Amerykański Kościół Ewangelicko-Luterański i jego członków do podjęcia działań o charakterze ekonomicznym w ramach prowadzonej prze Kościół kampanii „Pokój zamiast Murów” [„Peace not Walls”]. Działania te, odbywające się w porozumieniu z Kościołem Ewangelicko-Luterańskim w Jordanii i Ziemi Świętej, polegały by na nabywaniu produktów u dostawców palestyńskich oraz zbadaniu możliwości odrzucenia zakupu produktów pochodzących z osiedli żydowskich. (…)

Poprawka została przyjęta 385-cioma głosami przy 368 głosach przeciw.

Zgromadzenie odrzuciło projekt sprzedaży akcji firm prowadzących interesy z Izraelem. Centrum im. Szymona Wiesenthal mocno skrytykowało jak to określiło „zawiłą wiadomość” o odrzuceniu pomysłu sprzedaży akcji izraelskich przy równoczesnym „opracowywaniu” bojkotu.

Jak powiedział zastępca przewodniczącego centrum – Rabin Abraham Cooper- “To pierwszy przypadek kiedy kościół należący do głównego nurtu Protestantyzmu, posunął się w kierunku bojkotowania Izraela. Chociaż delegaci Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w porozumieniu Kościołem Prezbiteriańskim odrzucili projekt wycofania swoich udziałów z firm prowadzących interesy z Izraelem, zdecydowali się oni na wybór jednej z taktyk antyżydowskich, zapożyczonej od brytyjskich związków zawodowych. Delegaci Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w swym poszukiwaniu sprawiedliwości i pokoju w Ziemi Świętej zrobili by o wiele więcej, gdyby podnieśli kwestie plądrowania świętych dla Chrześcijaństwa miejsc, czy też ciągłego bombardowania żydowskiej ludności cywilnej przez palestyńskie rakiety Kassam.Luteranie w USA rozważają bojkot Izraela | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc pią, 17 sie 2007, 16:15:07
Jakby do bojkotu Izraela nawoływało Radio Maryja, to od razu byłby ryk o "antysemityzmie".

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
Apologeta pią, 17 sie 2007, 20:35:35
Mury oddzielajace ziemie administrowane przez Palestynczykow od Izraela zmniejszyly ilosc zamachow bombowych i ofiar o 90%, dlatego na miejscu Izraela zaden rzad majacy na uwadze dobro swoich obywateli nie zburzylby tych murow. Gdyby administracja palestynska potrafila zapanowac nad sytuacja, zamiast instygowac do bezsensownych atakow samobojczych swoich mlodych obywateli, wowczas ziemie palestynskie nie bylyby odgrodzone murem, ale prosci ludzie placa wysoka cene za zaslepienie swoich liderow.
 
milka pią, 17 sie 2007, 22:21:40
ciemnota hamerykanska! ;-)
 
kubiak sob, 18 sie 2007, 07:42:26
Jako członek KE-A jestem dumny z działań Kościoła będącego w pełnej komunii z moim Kościołem.

Izrael to nie jest święta krowa, trzeba otwarcie mówić  problemie palestyńskim a hasło "antysemityzm" jest trochę nie namiejscu bo zarówno żydzi jak i arabowie to ludność semicka :)

Bojkot gospodarczy uważam za bardzo ciekawy sposób protestu o wiele lepszy od internwencji zbrojnej :)

---
Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

 
Apologeta sob, 18 sie 2007, 21:17:15
Sugeruję pojechac do Izraela i zobaczyć na własne oczy, jak się tam rzeczy mają. Mury tak bardzo ograniczyły ilość zamachów bombowych, że gdybyśmy mieszkali w Izraelu, też bylibyśmy za nimi. Łatwo nam je krytykować, bo nie jesteśmy narażeni na zamachy młodych furiatów urobionych tak, że uważają wysadzenie niewinnych ludzi za najlepszy sposób przypodobania się Bogu.
 
 • milka nie, 19 sie 2007, 12:50:35

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń