Pamięć o ewangelikach

pią, 17 sie 2007, 19:46:54

Autor: Mirosław Miarczyński

Mieszkańcy wsi Brzezie postawili na cmentarzu ewangelickim krzyż, który ma upamiętniać dawnych mieszkańców tej miejscowości. W środę uroczyście poświęcili go dwaj księża: ewangelicki i katolicki.

Krzyż ufundowany został przez mieszkańców Brzezia. Smutną pamiątką po dawnych mieszkańcach wsi Brzezie jest niewielki cmentarz ewangelicki, gdzie ostało się zaledwie kilka nagrobków, na których można odczytać jeszcze jakieś nazwiska. Przez lata nikt go nie odwiedzał poza złodziejami, którzy wynosili stąd kolejne granitowe nagrobki. Z biegiem lat cmentarz stawał się coraz bardziej zarośnięty i zapomniany.
- Rozważając, jak podnieść walory turystyczne wsi, przypomniano sobie w radzie gminy o starym cmentarzu przy lesie - mówi sołtys Brzezi Tomasz Gabor.

Cmentarz stał się szybko oczkiem w głowie mieszkańców. Wieś odwiedził proboszcz parafii ewangelicko - augsburskiej w Opolu ks. Marian Niemiec i razem z sołtysem zastanawiali się, ilu ludzi może być w tym miejscu pochowanych. - Wydedukowaliśmy, że ok. pięćdziesięciu, ale tak naprawdę nie wiemy, kim oni byli, jak się nazywali. Wszystkie dokumenty parafii zostały zniszczone w czasie wojny. Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy mają jakieś informacje na temat tego cmentarza o pomoc - mówi Gabor.

Na początek udało się ustalić przynajmniej jedno nazwisko, spośród osób pochowanych na cmentarzu. Jest nią zmarła w wieku 4 lat Frieda Helmchen. Jej nagrobek odrestaurował student Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie Michał Weber.
- Jego ojciec jest radnym, tak od słowa do słowa doszło do tego, że Michał napisał na ten temat swoją pracę licencjacką, odrestaurował nagrobek i nawet udało mu się znaleźć kilka szczegółów na temat tej czteroletniej dziewczynki.

W środę, w święto Matko Boskiej Zielnej, mieszkańcy wsi zebrali się na poświęceniu krzyża, który postawili na cmentarzu. - W tej chwili we wsi mieszkają przede wszystkim przesiedleńcy i wszyscy są katolikami. Uznaliśmy, że krzyż ma uniwersalną symbolikę i będzie gestem pamięci dla dawnych mieszkańców wsi - mówi sołtys.

W uroczystości poświęcenia wzięli udział: katolicki ksiądz Jan Polok, miejscowy proboszcz, oraz ewangelicki pastor z Opola ks. Marian Niemiec. - Cmentarz jest miejscem, które nas łączy. Tak się składa, że ten jest akurat ewangelicki, ale różnica religii nie ma znaczenia na terenach przygranicznych. Dowodem na to jest uczestnictwo w uroczystościach dwóch księży: Poloka i Niemca - stwierdził ks. Polok. (Za „Gazetą Wyborczą”)

Forum Żydzi-Chrześcijanie-Muzułmanie Forum Żydzi - Chrześcijanie - Muzułmanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2007081719465428