Pozdrowienia Benedykta dla uczestników "Dni stron ojczystych"

nie, 19 sie 2007, 00:13:08

Autor: Marcin Stanowiec

Benedykt XVI, wzorem Jana Pawła II, przekazał uczestnikom „Dni stron ojczystych” błogosławieństwo. Papież zapewnił ich o swej "duchowej bliskości" z nimi. "Dzień stron ojczystych" to coroczna impreza organizowana przez posłankę CDU Erikę Steinbach, szefową ponaddwumilionowego Związku Wypędzonych.


"Strony ojczyste są elementem współtworzącym tożsamość osoby ludzkiej i wymagają ochrony" - podkreślił papież, dodając, że prawdziwa mała ojczyzna jest czymś "nieporównywalnie większym" niż tylko ziemia, język i kultura.

Papież wyraził przekonanie, że władze państwowe i wspólnota międzynarodowa będą skutecznie broniły prawa do stron ojczystych.

Za wypędzenie niemieckich obywateli po II wojnie światowej odpowiadają poszczególne kraje - powiedziała Erika Steinbach podczas centralnych uroczystości "Dnia stron ojczystych" w Berlinie, najważniejszej dorocznej imprezy organizowanej przez Związek Wypędzonych.

Nazistowski terror w Europie w okresie II wojny światowej nie może być pretekstem do usprawiedliwiania masowych wypędzeń Niemców i odrzucania współczucia wobec ofiar - powiedziała przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach otwierając dziś w Berlinie "Dzień stron ojczystych".

- Należy głośno mówić o tym, że o wypędzeniach decydował aspekt geograficzny, a nie kwestia winy, czy jej braku - mówiła przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych. Jej zdaniem kolejną kwestią, którą trzeba poruszyć, jest "zniknięcie w wyniku wypędzeń regionów kulturowo niemieckich".

Przewodnicząca Związku Wypędzonych podkreśliła, że wypędzenie było łamaniem praw człowieka , jest częścią niemieckiej tożsamości i nie może ulec zapomnieniu.

Gościem honorowym obchodów był Hans Goert Poettering, który skrytykował Polskę za ulotkę przedstawiającą Erikę Steinbach w kontekście hitlerowskim i poparł ją w proteście przeciw takim gestom. Przeciwko obecności szefa PE na "Dniu stron ojczystych" protestowała Liga Polskich Rodzin.


Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070819001307499