Historia z Radia Maryja

sob, 25 sie 2007, 02:31:25

Autor: Marcin Stanowiec

Zacząłem słuchać Radio Maryja, całkiem niedawno. Ksiądz u którego się spowiadam zawsze mnie pyta: A słuchasz Radia Maryja! Odpowiadałem: nie. A dlaczego? – szczerze się dziwił. – Przecież tam takie ładne katechezy są. - W ogóle nie słucham radia, wolę ciszę - tłumaczyłem. Ale staruszek z konfesjonału za każdym razem, tak rozbrajająco nalegał, że w końcu się skusiłem. Mam dość szybkie łącze, więc pozwoliłem sobie na słuchanie tego radia poprzez Internet.

Nie należę do tych osób, które w czambuł potępiają albo pieją z zachwytu. Ale Radio to wzruszyło mnie. Zanim je wysłuchałem broniłem mediów redemptorystów z najczystszego poczucia przyzwoitości i sprawiedliwości, bo gołym okiem widać, że ataki na Rydzyka są przesadzone i że nie w jego niezręcznościach tkwi sedno sprawy. Zawsze też z lekkim niepokojem przeżywam sesje episkopatu, który – według kolejnych prognoz mediów – ma rozgonić redemptorystów na cztery strony świata.

Przytaczając na forum Kościół PL kolejne opinie hierarchów, dostrzegam, że nie są one wszystkie sprawiedliwe. Jak choćby ta ostatnia o sekciarskim charakterze kół Radia Maryja.

Niebezpieczeństwo kryje się też w tych „rozsądnych” głosach hierarszych, które chciałyby zakneblować społeczne przekonania słuchaczy. Owi hierarchowie nie przyjmują do wiadomości, że są w mniejszości, że duchowieństwo i wierni wcale nie muszą postępować w duchu wyznawanej przez nich polityki i poprawności. Że wcale nie jest tak, że ich poglądy polityczne są cywilizowane, a te słuchaczy RM i ludowego duchowieństwa powinny być reperowane przez ordynariuszy. Każdy swoje sumienie ma. Bo tak naprawdę, to nie jest walka o neutralność polityczną duchownych i wiernych w obszarze katolickiego medium, lecz wykazywanie, które poglądy społeczno-polityczne są dobre i właściwe.

Nie mówię, że Radio nie grzeszy uproszczeniami, w czym pokrewne jest tabloidom. Nawet mam na końcu języka parę przykładów owej karykaturalnej maniery. I jest to styl ludu, współgrający z narodową pobożnością, doświadczeniem pokoleń dotkniętych dziejową niesprawiedliwością. I jak powiedział biskup Pieronek – nie wiem czy z przekąsem, czy szczerze – nie wiadomo czy taka odpowiedź na współczesne idiotyzmy – nie jest właściwa. Bo czy można dialogować w obliczu przemocy? A takowa ma miejsce w newralgicznych punktach społecznej egzystencji począwszy od ekonomii, poprzez prawa rodziny a na kulturze skończywszy.

Jeśli episkopat ulegnie histerycznej tonacji mediów i da sobie wmówić, że audycje o żydowskich komunistach to nie dowód pamięci historycznej, a przejaw antysemityzmu, że bezcenne informacje o wpływie polskiego zadłużenia na bieżącą politykę naszego kraju to reminiscencje spiskowej teorii dziejów, a wszczynanie debaty o kapitale, który w lukratywnych przestrzeniach ekonomii zawłaszczył sobie Polskę (Jadwiga Staniszkis) to zawracanie kijem rzeki to stracimy wszyscy, bo już nikt nie będzie chciał o tym mówić otwarcie. Owszem trzeba pilnować poziomu tej dyskusji, ale na pewno jej nie urywać, pod pretekstem uszanowania neutralności politycznej - pojęcia rozmytego i nadużywanego.

Napisałem na początku o historiach, które mnie wzruszają. Można ich usłyszeć w RM bardzo wiele. I to nieprawda, że przekaz polityczny w RM dominuje. Ton w RM nadają wzruszające opowieści ludzi doświadczonych losem. Jedną z nich usłyszał wczorajszej nocy.

Dzwoni starszy Pan z Lublina. Opowiada o kłopotach wychowawczych z synem. Chłopak trochę broił, ale po powrocie z jednej ze szkolnych wycieczek oznajmił rodzicom, że udaje się na pielgrzymkę. Starsza córka mężczyzny, który opowiadał tę historię doniosła ojcu, że jej brat wcale nie wybiera się do Częstochowy. Podsłyszała jego rozmowę z kolegami. Chcieli pobiwakować z koleżankami w łomżyńskich lasach.

Ojciec trochę się zdenerwował. Gdy syn zapytał go o pozwolenie na wyjazd, odmówił mu. Podobnie uczyniła matka. Chłopak spakował plecak i wydostał się z domu przez okno. Rodziców to zmartwiło. Żona mężczyzny zajrzała do Biblii, bo w domu mieli zwyczaj czytania Pisma świętego. Napotkała fragment, w którym dojrzała interpretacje ostatnich wydarzeń. Duch święty zwracał się do apostołów: on jest moim sługą, odpowiada przede mną, czy w upadku czy w sławie zawsze pozostanie mój. Rodzice po kilku dniach otrzymali kartkę z pielgrzymkowej trasy. Syn regularnie zdawał im relację z przebiegu pielgrzymki. Po powrocie do domu miał opuchnięte nogi. Dziś jest dorosłym mężczyzną, ojcem dziesięciorga dzieci, katechistą w neokatechumenacie. Jego żona ma tętniaka w mózgu, oboje dzielnie, pogodzeni z Bogiem znoszą przeciwności losu.

Może i podobnie jest z Radiem Maryja, które trzeba uznać za dorosłe i samodzielne. Może warto zaufać redemptorystom. Może lepiej odwołać się do ich sumienia. Podkreślić ich dojrzałość zamiast ganić, samemu niewiele wnosząc w trudną medialną konfrontację. I chyba nie ma innego wyjścia, bo nawracać kogoś nie można siłą, narzucając mu swój punkt widzenia.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070825023124942