Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Matka Teresa wątpiąca?

4 września, 10 lat po śmierci Matki Teresy z Kalkuty ukaże się zbiór jej listów pisanych do przyjaciół i przełożonych. Matka Teresa zażyczyła sobie w testamencie, żeby jej listy zostały zniszczone, jednak Watykan zdecydował się je zachować jako pamiątkę po misjonarce. Zbiór obejmuje 66 lat życia misjonarki i będzie nosił tytuł „Przyjdź, bądź mym światłem” („Come be my Light”). Polskie wydanie książki ma trafić do księgarń pod koniec roku. Zapowiadana książka cieszy się już teraz olbrzymim zainteresowaniem, ale też budzi kontrowersje, wiadomo bowiem, że w listach sprzed kilkudziesięciu lat są ślady głębokiego i długotrwałego kryzysu wiary Matki Teresy.

"Wygłaszam modlitwy (...), ale już się nie modlę" - pisze Matka Teresa w liście z 1959 roku.

W liście z 1979 roku do swojego duchowego przyjaciela i powiernika ks. Michaela van der Peet zakonnica napisała: „Cisza i pustka są we mnie tak wielkie, że patrząc, nic nie widzę, słuchając, nie słyszę, a moje usta modląc się, nie wypowiadają słów”. W innych listach pisała o „samotności”, „ciemności” i „duchowych torturach”, przez które przechodziła. Padają także gorzkie słowa: „Kiedy próbuję podnieść moje myśli do Nieba - tam jest tylko wielka potępiająca pustka”.

Kardynał Julius Herranz, członek rady kardynalskiej Kongregacji ds. Świętych, wyjaśnia, że takie same lub podobne kryzysy wiary przeżywało wielu świętych, jak na przykład św. Jan od Krzyża i apostoł Piotr. Zdaniem kardynała listy i życie Matki Teresy są dowodem potęgi wiary, która pokonała słabość. Jednakże wymowa listów może zachwiać nieskazitelnym wizerunkiem oddanej biednym zakonnicy.

- Tak wielu wątpliwości i takiej mrocznej duchowości nie spotkałem w swoich dotychczasowych badaniach - mówi amerykański jezuita James Martin, specjalista od żywotów świętych.


Opcje Artykułu

Matka Teresa wątpiąca? | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Matka Teresa wątpiąca?
Apologeta wto, 28 sie 2007, 17:26:25
Pogratulować należy tej decyzji, aby ludzie mogli mieć prawdziwszy obraz osoby, która uczyniła tak wiele w służbie dla Pana. Dzięki tym listom można zobaczyć, że tacy ludzie, jak Matka Teresa, zmagali się ze swoją grzeszną naturą, ze światem, z szatanem, tak jak my wszyscy, zamiast ukazywać ją jako doskonały i niedościgniony wzór, jak to czynią hagiografie. Jedną z niezwykłych cech Słowa Bożego jest to, że ukazuje mężów Bożych z ich słabościami i upadkami (np. Samsona, Dawida, Mojżesza, Piotra), zamiast tworzyć wyidealizowane i fałszywe wizerunki, jakie wypełniają karty Żywotów Świętych. Dzięki temu postacie biblijne inspirują i uczą, natomiast postacie z Żywotów Świętych podłamują, ponieważ na naszym tle wydają się chodzącą świętością i doskonałością, choć tak nie było, bo jak mówi Pismo Święte "wszyscy zgrzeszyli" i tylko jedeny Jezus Chrystus był doskonały, bezgrzeszny i sprawiedliwy (Rdz.3:21). Pozostali ludzie potrzebowali Zbawiciela, nie wyłączając świętych czy Marii, a także Matki Teresy. Ten Chrystus zaś wzywa każdego z nas, nie do tego, aby się porównywać z innymi ludźmi, ale aby szukać zbawienia i ukojenia, w tym, który jako jedyny może je nam zaoferować, dlatego powiedział: "Pójdźcie DO MNIE WSZYSCY, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie" (Mt.11:28).
 
Matka Teresa wątpiąca?
Miłka wto, 28 sie 2007, 22:13:34

Nie widzę w tym nic kontrowersyjnego, ani niczego, co by mogło zachwiać mój podziw do Matki Teresy (Jej imię wzięłam na bierzmowaniu). Przedziwnie, tym więcej mój szacunek do niej wzrasta.

"Wiara nie jest olśniewającą pewnością. Ma swoje ciemne noce, a także wielkie przestrzenie światła."

---
"Chodźcie, powróćmy do Pana! On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę zawiąże. Po dwu dniach przywróci nam życie, a dnia trzeciego nas dźwignie i

 
Matka Teresa wątpiąca?
reguly śro, 5 wrz 2007, 13:22:21

http://www.przekroj.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1829&Itemid=50

Ktos pamieta jeszcze ten art w przekroju?

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń