Bułgaria: Festiwal w Bełozem

sob, 1 wrz 2007, 22:21:40

Autor: Andrea Frizzarin

Już po raz po raz ósmy Ojcowie Kapucyni w Bułgarii zorganizowali w miejscowości Bełozem (w pobliżu Płowdiwu) Chrześcijański Festiwal Młodzieżowy. Podobnie jak i w latach ubiegłych Bełozem przemieniło się od 20 do 25 sierpnia br. w "Wioskę Świętego Franciszka z Asyżu".

Uczestnicy festiwalu w Bełozem to głównie młodzi Bułgarzy, ale przyjeżdżają również młodzi z innych krajów.

"Wypłyń na głębię" - taki był temat tegorocznego spotkania. W sześciu dniach festiwalu odbyło się wiele spotkań z młodzieżą, w których poruszane były tematy m.in.: sensu ludzkiego życia, czy powołania człowieka do współdziałania z Bogiem w świecie.

Organizator festiwalu, o. Krzysztof Kurzok OFMCap zadbał też o stronę artystyczną spotkania w Bełozem. Na koncertach wystąpili w tym roku m.in. goście z Włoch: Roberto Bignoli, Aurelio Pitino oraz zespół muzyczny "Trbąki Jerycha" z Bytomia oraz "Full power spirit" z Warszawy.

Dzieląc się swoimi refleksjami z poprzednich spotkań o. Kurzok powiedział, że młodzież, która uczestniczyła w festiwalu przeżywa wyjątkowe chwile, dni wyjątkowej franciszkańskiej radości. " W ich życiu rozbłysło światło nadziei. Wiedzą, że kiedy jesteśmy razem, nie ma takich przeszkód, których by Bóg nie pomógł nam pokonać" - dodaje o. Krzysztof Kurzok.

Obecność oo. Kapucynów w Bułgarii datuje się od roku 1841. Od 1928 r. misją w Bułgarii opiekowali się włoscy kapucyni. W roku 1979 została erygowana Kustodia Sofii i Płowdiwu (Custodia Sophiae et Philippopolis), która 23 maja 1999 r. przeszła pod jurysdykcję Krakowskiej Prowincji OO. Kapucynów.

Kustodia bł. Marco d'Aviano w Bułgarii obejmuje Sofię, Płowdiw, Bełozem i Burgas. W tej chwili w Bułgarii przebywa 10 braci z krakowskiej prowincji.

http://festival.kapucini.net/

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070901222141327