Koniec świata według Stephena Hawkinga

wto, 4 wrz 2007, 14:21:35

Autor: Marcin Królak

Zdaniem Hawkinga Ziemię czeka gigantyczna katastrofa.Jedynym sposobem na uratowanie ludzkości jest kolonizacja kosmosu - twierdzi w swojej nowej książce znany brytyjski astrofizyk Stephen Hawking.


W publikowanej w tym tygodniu książce "Ukryty Klucz do Wszechświata" brytyjski profesor sugeruje, że ludzie prędzej czy później staną w obliczu wojny jądrowej lub zderzenia z olbrzymią asteroidą. Takie wydarzenie mogłoby zakończyć się śmiercią wszystkich Ziemian - uważa profesor.

"Na dłuższą metę przetrwanie rasy ludzkiej jest zagrożone. Prędzej czy później jakaś śmiercionośna katastrofa nastąpi. Ale jeśli skolonizujemy kosmos, nasza przyszłość powinna być bezpieczna" - pisze Hawking w swojej książce. Kłopot jednak w tym, że na najbliższą przyjazną człowiekowi planetę przy dzisiejszych technologiach musielibyśmy lecieć 50 tysięcy lat. Hawking sugeruje w związku z tym, że należy skonstruować specjalne silniki napędzane antymaterią, które skróciłyby podróż do sześciu lat.

Zdaniem krytyków najnowsza książka Hawkinga będzie kolejnym bestsellerem - autor jest bowiem znany ze świetnie sprzedających się kilku innych książek o wszechświecie oraz z badań nad czarnymi dziurami. Sceptycy nierzadko krytykują odważne pomysły profesora, twierdzą, że nadmiernie wykorzystuje on swój status niepełnosprawnego geniusza. Hawking porozumiewa się bowiem za pomocą syntezatora mowy.

Hawking był do niedawna zwolennikiem teorii materialistycznej. Stał się sztandarową postacią „postmodernistycznego” materializmu, jaki wyznaje zdecydowana większość publicystów i dziennikarzy. Prawie sto lat temu, wraz z uznaniem teorii kwantów, fizycy uznali, że informacja o cząstkach nie może zostać zniszczona - co dla Wernera Heisenberga było dowodem dominacji ducha nad materią i końcem naukowego materializmu.

Przekonanie takie stało się udziałem co bardziej entuzjastycznych recenzentów książki, którzy stwierdzili kategorycznie, że Hawking „udowodnił model samostwarzającego się wszechświata, w którym nie ma miejsca dla Boga”. Przedstawiał on „wszechświat, w którym nie ma wyróżnionego brzegu przestrzeni, nie ma początku ani końca i w którym Stwórca nie ma ni do roboty”.

Ogromnie pomysłowy w swej konstrukcji matematycznej mechanizm kreacji wszechświata zaproponował Hawking w 1983 r. w artykule „The Wave Function of the Universe”, napisanym wspólnie z J. Hartle’m. W tym ujęciu wszechświat wyłania się z nicości; proces ten nie narusza jednak zasady zachowania energii, dzięki trickowi, w którym przyjmuje się, że energia kreowanych cząstek jest równoważona przez ujemną energię pola grawitacyjnego.

Pod koniec lipca 2005 r. Stephen Hawking odwołał swoją sławną tezę, której bronił przez prawie 30 lat: że czarne dziury bez reszty anihilują wszystko, co w nie wpada, łącznie z fotonami. Tym samym, jak zauważył nie bez żalu, „nie ma możliwości, by, używając czarnych dziur, podróżować do innych kosmosów”.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070904142135935