Apteki i stacje paliw zamknięte w święta?

śro, 5 wrz 2007, 11:37:21

Autor: Grzegorz Gacki

Jeśli prezydent podpisze nowelizację kodeksu pracy, wejdzie w życie zakaz pracy w handlu w 12 dni świątecznych w roku. Polskie prawo nie określa dokładnie, które obiekty są placówkami handlowymi. Nie wiadomo, czy w święta będą mogły pracować np. apteki i sklepy stosujące system pracy zmianowej - alarmuje "Gazeta Prawna". 1 listopada tego roku może być pierwszym świętem, w którym obowiązuje zakaz pracy w handlu.

Zgodnie z nowelizacją, praca w święta w placówkach handlowych będzie niedozwolona, a w niedziele - tylko jeśli służy zaspokajaniu codziennych potrzeb ludności lub ze względu na ich społeczną użyteczność. Problemem jest to, że w polskim prawie nie ma definicji placówki handlowej, nie wiadomo więc, w których obiektach handlowych dozwolona będzie praca w święta, a w których nie.

Definicję taką będą musiały wypracować sądy, ale do tego czasu niejasne przepisy otworzą pracodawcom drogę do omijania zakazu. Będą musieli tylko udowodnić np., że ich placówka ma charakter usługowy, a nie handlowy. Brak definicji placówki handlowej może powodować także inne kłopoty ze stosowaniem nowych przepisów. Nie wiadomo np., czy w święta będą mogły pracować apteki i stacje benzynowe.

Ponieważ kodeks pracy nie zawiera definicji placówek handlowych, dlatego przy określaniu, które obiekty są takimi placówkami, trzeba korzystać z przepisów dotyczących klasyfikacji działalności. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, handlem jest właśnie m.in. sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych i medycznych oraz paliw płynnych.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070905113721978