Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Festiwal Dialogu Czterech Kultur

W jazgocie politycznym, gdy wydawać by się mogło, że nic innego nie potrafimy umykają inicjatywy, piękne idee, które na przekór wszystkiemu pokazują zupełnie inne oblicze Polski. Polski mądrej, mądrością doświadczeń, Polski otwartej na świat i na to co łączy mimo, że nie zawsze łączyło.W samym sercu tej właśnie Polski, od kilku lat, we wrześniu spotykają się w Łodzi Rosjanie, Żydzi, Niemcy i Polacy, aby pokazać to co wydaje się niemożliwe,  pokazać to że dialog między naszymi narodami nadal jest żywy.
Festiwal Czterech Kultur zrodzony z idei wspomnienia dialogu, jaki właśnie w Łodzi toczył się w ciągłym procesie budowy przez wiele kolejnych dziesięcioleci. To tam ludzie czerpiący z czterech diametralnie odmiennych kultur, połączeni w tymże  dialogu budowali wspólnie fabryki, świątynie, kina, teatry i stadiony. Wspólnie  pracując stworzyli piękny pomnik porozumienia, zbudowali miasto, miasto dynamicznie rozwijające się i takie, które tworzyło ich nadzieję na przyszłość.

Paradoksalnie w zestawieniu z faktami historycznymi, paradoksalnie z odżywającymi ciągle pretensjami, roszczeniami, bo wszyscy nam są winni, że nie możemy dogadać się sami z sobą, paradoksalnie mimo to wszystko, że kiedyś dialog przerwały Holocaust Żydów, exodus Niemców i że na Łodzi położyło się to ogromnym piętnem to właśnie tu żywa jest idea odnowy dialogu. Łódź raz w roku, we wrześniu,  znów staje się miejscem wspólnym wielu Narodom.

Pomysłodawcy, organizatorzy tak mówią o swoim pięknym dziele: „Chcemy aby pomógł on przywrócić dawną radość. Chcemy aby bal znów trwał! Dążymy do tego aby Festiwal stał się areną wypowiedzi. Żeby ludzie mieli szansę dyskutować w języku dającym ogromne możliwości wyrazu. Chcemy aby dialog ten toczył się w uniwersalnym języku sztuki. Tworząc Festiwal, myślimy o zbudowaniu nowej marki. Chcemy aby Festiwal stał się znakiem nie tylko Łodzi ale także Polski. Znakiem, który będzie rozpoznawany na całym świecie.”

I oto okazuje się, jakby na przekór dzisiejszym wydarzeniom, że w Polsce istnieje normalność, że istnieją słowa ponad podziałami, że więcej nas łączy niż dzieli i co więcej, że są tacy, którzy potrafią zadbać o wizerunek kraju, gdy inni robią wszystko by zepsuć to co pokolenia wypracowały.

Jest więc ten Dialog -Festiwal okazją  wymiany myśli i emocji, różnorodności historycznej, która ma  służyć wzajemnemu poznaniu, zrozumieniu i poszanowaniu odmienności pomiędzy różnymi narodami. Okazuje się, że mimo podziałów, mimo mrocznej historii możliwą staje się rozmowa, a jej najbardziej uniwersalnym  językiem może być np. Sztuka.

Organizatorzy co roku tak budują program, aby głos „miały wszystkie Muzy”. Europa ma okazję, i to w ramach ewenementu rozpatrywaną,  na równoczesne wielonarodowościowe „spotkanie wydarzeń muzycznych, teatralnych, plastycznych, filmowych, ludycznych i elitarnych.” I chociaż to, a może aż to wyróżnia Polskę jako kraj, w którym podtrzymywane są tradycja wielonarodowościowa i dialog ponad podziałami. Wolna od roszczeń, wolna od nienawiści idea jednoczenia ludzi wbrew polityce, wbrew próbom dominacji jednych nad drugimi.

I tak mi się marzy byśmy zamiast żywić się tym czym chcą nas żywić ci, którzy żadnymi są dietetykami, a co najwyżej darmozjadami i pasożytami, zanim w krew nam wejdzie jad, którym nas karmią, byśmy posłuchali tego co mają do powiedzenia zgoła inni, a mówiący  tak: „Wszystko zaczyna się od dialogu. Nie można budować czegokolwiek, gdy dialog nie istnieje. Łódź, miasto zbudowane w XIX wieku w tempie większym niż Nowy Jork wyrosło właśnie dlatego, że dialog czterech nacji był możliwy.Tak jak możliwy był dialog czterech kultur.

Nasz Festiwal to Dialog, wymiana myśli i emocji służąca wzajemnemu poznaniu, zrozumieniu i poszanowaniu odmienności pomiędzy różnymi narodami. Sztuka to najbardziej uniwersalny język takiej rozmowy.

W idei łódzkiego, ale i europejskiego Karnawału Kultury widoczne są odniesienia do przeszłości - do dialogu Czterech Kultur, dzięki którym powstało miasto - wielonarodowe w samym sercu Polski. W nim to mieszkali razem, razem pracowali i budowali swoją "ziemię obiecaną" Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie.

Festiwal Dialogu Czterech Kultur sięgnął do przeszłości po to, by stać się pomostem w przyszłość. By stać się początkiem budowy polskiej marki - Polska. Polska to kraj, gdzie odbywa się Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Łódź - to miasto tego Festiwalu.

Bożena Gaworska - AleksandrowiczOpcje Artykułu

Festiwal Dialogu Czterech Kultur | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Festiwal Dialogu Czterech Kultur
mate3klr_yk wto, 11 wrz 2007, 10:42:57
Pięknie! Oby tak dalej. Są ludzie, którzy cenią wartość wspólnej przeszłości i wspólnotę naszych narodów, które ukształtowały kulturę i rzeczywistość, w której żyjemy. Takie informacje są budujące.


 
Festiwal Dialogu Czterech Kultur
petryk1939 nie, 4 lis 2007, 21:31:08

 Tak sie składa ,ze jestem mieszkancem m.ŁÓDZ i do opinii o festiwalu dodam to ze w przekroju wydatków na ten cel lwia czesc wydatków pochodzi z budzetu miasta.A wiec  nie mniej wazna jest opinia o potrzebnych walorach finansowych do kontynuowania tej tradycji zreszta  bardzo mlodej. Jesli ma byc on powtarzany to dlaczego do jego istnienia nie właczaja sie to znaczy dlaczego nie sponsoruja jego działalnosci liczne  mlodziezowe organizacje o programie i istnieniu wczesniejszym . Te organizacje maja wiecej wspołnego z finansami niz  walory miasta Łodzi.

Rozumiem ze ten festiwal nakreca koniunkture tej starej kultury  czy tradycji zagubionej wspołpracy  minionej epoki. Niemniej  te kultury wcale ze soba niebyły w dobrym wspołzyciu i tylko  wladze  miasta  majac w swoim wysokim gronie przedstawicieli  o kulturowym pochodzeniu robia wszystkie wysilki ,nawet kosztem budzetu miasta. Tak wiec konkluzja prosta . Bawic sie to mozecie ale  dajcie wiecej od siebie.I tyle pisma swietego

Wiem ze moja opinia jest niekorzystna ale znam ionne potrzeby tego miasta i z tad moje stanowisko

petryk1939

vel  ryskpetrycki@wp.pl

 

---
ryskpetrycki

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń