Festiwal Dialogu Czterech Kultur

śro, 5 wrz 2007, 23:12:57

Autor: Bożena Gaworska – Aleksandrowicz

W jazgocie politycznym, gdy wydawać by się mogło, że nic innego nie potrafimy umykają inicjatywy, piękne idee, które na przekór wszystkiemu pokazują zupełnie inne oblicze Polski. Polski mądrej, mądrością doświadczeń, Polski otwartej na świat i na to co łączy mimo, że nie zawsze łączyło.

W samym sercu tej właśnie Polski, od kilku lat, we wrześniu spotykają się w Łodzi Rosjanie, Żydzi, Niemcy i Polacy, aby pokazać to co wydaje się niemożliwe,  pokazać to że dialog między naszymi narodami nadal jest żywy.
Festiwal Czterech Kultur zrodzony z idei wspomnienia dialogu, jaki właśnie w Łodzi toczył się w ciągłym procesie budowy przez wiele kolejnych dziesięcioleci. To tam ludzie czerpiący z czterech diametralnie odmiennych kultur, połączeni w tymże  dialogu budowali wspólnie fabryki, świątynie, kina, teatry i stadiony. Wspólnie  pracując stworzyli piękny pomnik porozumienia, zbudowali miasto, miasto dynamicznie rozwijające się i takie, które tworzyło ich nadzieję na przyszłość.

Paradoksalnie w zestawieniu z faktami historycznymi, paradoksalnie z odżywającymi ciągle pretensjami, roszczeniami, bo wszyscy nam są winni, że nie możemy dogadać się sami z sobą, paradoksalnie mimo to wszystko, że kiedyś dialog przerwały Holocaust Żydów, exodus Niemców i że na Łodzi położyło się to ogromnym piętnem to właśnie tu żywa jest idea odnowy dialogu. Łódź raz w roku, we wrześniu,  znów staje się miejscem wspólnym wielu Narodom.

Pomysłodawcy, organizatorzy tak mówią o swoim pięknym dziele: „Chcemy aby pomógł on przywrócić dawną radość. Chcemy aby bal znów trwał! Dążymy do tego aby Festiwal stał się areną wypowiedzi. Żeby ludzie mieli szansę dyskutować w języku dającym ogromne możliwości wyrazu. Chcemy aby dialog ten toczył się w uniwersalnym języku sztuki. Tworząc Festiwal, myślimy o zbudowaniu nowej marki. Chcemy aby Festiwal stał się znakiem nie tylko Łodzi ale także Polski. Znakiem, który będzie rozpoznawany na całym świecie.”

I oto okazuje się, jakby na przekór dzisiejszym wydarzeniom, że w Polsce istnieje normalność, że istnieją słowa ponad podziałami, że więcej nas łączy niż dzieli i co więcej, że są tacy, którzy potrafią zadbać o wizerunek kraju, gdy inni robią wszystko by zepsuć to co pokolenia wypracowały.

Jest więc ten Dialog -Festiwal okazją  wymiany myśli i emocji, różnorodności historycznej, która ma  służyć wzajemnemu poznaniu, zrozumieniu i poszanowaniu odmienności pomiędzy różnymi narodami. Okazuje się, że mimo podziałów, mimo mrocznej historii możliwą staje się rozmowa, a jej najbardziej uniwersalnym  językiem może być np. Sztuka.

Organizatorzy co roku tak budują program, aby głos „miały wszystkie Muzy”. Europa ma okazję, i to w ramach ewenementu rozpatrywaną,  na równoczesne wielonarodowościowe „spotkanie wydarzeń muzycznych, teatralnych, plastycznych, filmowych, ludycznych i elitarnych.” I chociaż to, a może aż to wyróżnia Polskę jako kraj, w którym podtrzymywane są tradycja wielonarodowościowa i dialog ponad podziałami. Wolna od roszczeń, wolna od nienawiści idea jednoczenia ludzi wbrew polityce, wbrew próbom dominacji jednych nad drugimi.

I tak mi się marzy byśmy zamiast żywić się tym czym chcą nas żywić ci, którzy żadnymi są dietetykami, a co najwyżej darmozjadami i pasożytami, zanim w krew nam wejdzie jad, którym nas karmią, byśmy posłuchali tego co mają do powiedzenia zgoła inni, a mówiący  tak: „Wszystko zaczyna się od dialogu. Nie można budować czegokolwiek, gdy dialog nie istnieje. Łódź, miasto zbudowane w XIX wieku w tempie większym niż Nowy Jork wyrosło właśnie dlatego, że dialog czterech nacji był możliwy.Tak jak możliwy był dialog czterech kultur.

Nasz Festiwal to Dialog, wymiana myśli i emocji służąca wzajemnemu poznaniu, zrozumieniu i poszanowaniu odmienności pomiędzy różnymi narodami. Sztuka to najbardziej uniwersalny język takiej rozmowy.

W idei łódzkiego, ale i europejskiego Karnawału Kultury widoczne są odniesienia do przeszłości - do dialogu Czterech Kultur, dzięki którym powstało miasto - wielonarodowe w samym sercu Polski. W nim to mieszkali razem, razem pracowali i budowali swoją "ziemię obiecaną" Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie.

Festiwal Dialogu Czterech Kultur sięgnął do przeszłości po to, by stać się pomostem w przyszłość. By stać się początkiem budowy polskiej marki - Polska. Polska to kraj, gdzie odbywa się Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Łódź - to miasto tego Festiwalu.

Bożena Gaworska - Aleksandrowicz

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20070905231257588